Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Alarm klimatyczny w Polsce? Zostało nam tylko 10 lat

extinction

Alarm klimatyczny w Polsce? Zostało nam tylko 10 lat

W sobotę odbył się Wielki Marsz dla Klimatu, z kolei dzisiaj ruch Extinction Rebellion (XR) blokuje ulice Warszawy. Jedno z haseł protestu to “Jesteśmy tu dla naszych dzieci”. Aktywiści żądają ogłoszenia w Polsce alarmu klimatycznego.

BANER MOBILEB1
Reklama

Katastrofa zbliża się wielkimi krokami

Naukowcy podkreślają, że zostało nam tylko 10 lat, aby powstrzymać najgorsze skutki katastrofy klimatycznej. Niektóre z nich obserwujemy już teraz. Wystarczy wspomnieć o fali upałów, pożarach lasów i suszach, które coraz częściej nawiedzają Europę Południową i Środkową. Ocieplenie klimatu wpłynie negatywnie także na zdrowie ludzi oraz sektory gospodarki uzależnione od temperatury i opadów atmosferycznych, w tym rolnictwo, leśnictwo, energetykę i turystykę. 

– Dotkną nas wysokie ceny żywności wynikające ze strat w produkcji rolnej, huragany, zaczną się migracje z terenów, na których życie będzie niemożliwe np. z dużej części Afryki. Możemy się spodziewać, że ci ludzie będą próbować życia właśnie tutaj – mówi Błażej Miernikiewicz z XR. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Apel do polityków

Aktywiści protestują, aby zmusić polityków do podjęcia kroków przeciwdziałających katastrofie ekologicznej. Postulują m. in. wprowadzenie edukacji klimatycznej do szkół oraz podjęcie sejmowej debaty na temat zmian klimatu. Nawołują także do zaprzestania spalania węgla i ograniczenia spalania ropy i gazu w krótkim czasie. Wierzą, że aby uruchomić lawinę zmian do swojego programu, trzeba przekonać 3,5% społeczeństwa. 

Brytyjski rząd kontra XR

Jak podaje agencja Press Association, działacze XR z Wielkiej Brytanii w nocy z piątku na sobotę przeprowadzili blokadę przed trzema drukarniami. Uniemożliwiło to dostarczenie na czas milionów egzemplarzy gazet do punktów sprzedaży. Zdaniem aktywistów czasopisma, w tym “The Times” czy “The Sun”, bagatelizują problem zmian klimatycznych. Akcja spotkała się z potępieniem wielu polityków, w tym premiera Borisa Johnsona, który stwierdził, że działanie XR zagroziło demokracji oraz wolności mediów. Na wniosek minister spraw wewnętrznych Priti Patel, rządowi eksperci rozważają uznanie XR za zorganizowaną grupę przestępczą. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Foto: Marek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.