Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Schronisko dla samotnych kotów w skażonej Fukushimie

koty

Schronisko dla samotnych kotów w skażonej Fukushimie

Dekadę temu po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushimę opuścili mieszkańcy. Na skażonym terenie pozostały tylko zwierzęta. Do Fukushimy wrócił jednak jeden człowiek, aby opiekować się porzuconymi kotami.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Z miłości do kotów i małej ojczyzny

57-letni Sakae Kato w ciągu ostatniej dekady opiekował się ponad setką kotów. Obecnie ich liczba zmniejszyła się do 41. Część ze zwierząt zmarła z powodu wysokich poziomów promieniowania. Na świat przyszły natomiast kolejne.

Nie chcę stąd wyjeżdżać. Kocham to miejsce – powiedział Sakae Kato, który w okolicach elektrowni mieszkał od dziecka. – Chcę tu mieszkać do ostatniego kota. Po jego śmierci, ja również chcę umrzeć. 

Wędrówka po wodę

Przed katastrofą, Sakae Kato prowadził własną firmę budowlaną w prefekturze Fukushima. Swoje umiejętności wykorzystał, aby stworzyć schronienie dla kotów. W małym budynku działa również ogrzewanie. Przydaje się zwłaszcza w zimie, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Pan Kato podkreśla, że w okolicy nie ma bieżącej wody. Dlatego każdego dnia przynosi kotom wodę i jedzenie z terenów nietkniętych promieniowaniem. 

Ratunek dla dzika

Jednak serce pana Kato jest otwarte nie tylko dla zwierząt domowych. Pod koniec lutego mężczyzna uwolnił dzika z pułapki zastawionej przez lokalne władze. W tej sprawie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne. Mimo to, Kato nadal dokarmia dziki, które zadomowiły się w okolicy. 

Źródło: Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.