Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mówią o nich „Strażnicy oceanów”. Dzień Ziemi w National Geographic

oceany

Mówią o nich „Strażnicy oceanów”. Dzień Ziemi w National Geographic

22 kwietnia Ziemia ma swoje święto. W tym szczególnym dniu  National Geographic pragnie zwrócić uwagę na niezwykle istotną rolę, jaką w kształtowaniu życia na naszej planecie pełnią oceany. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Planeta pokryta wodą

Dzień Ziemi sprzyja refleksjom na temat obecnego stanu i przyszłości naszego świata. Świata, którego powierzchnię w 71% pokrywają oceany i morza. Te niezwykłe ekosystemy umożliwiają rozwój życia na całej planecie, zaopatrując atmosferę w tlen, regulując temperaturę i kształtując klimat. Na co dzień ich ochroną zajmuje się potężne grono naukowców, którzy walczą o to, by wody na Ziemi były wolne od zanieczyszczeń, hałasu i destrukcyjnej ingerencji człowieka. 

Strażnicy oceanów

Z okazji Dnia Ziemi kulisy działań i być może niedostrzeganej na co dzień pracy naukowców przybliży National Geographic w premierowym dokumencie „Strażnicy oceanów” (22 kwietnia o godz. 22.00). Wybitna oceanografka, Sylvia Earle, prezentuje w nim dokonania sześciu odkrywców, którzy poświęcili swoje życie ochronie środowiska wodnego. Ich pełne pasji opowieści dają nadzieję na to, że jeszcze możemy wiele zmienić na lepsze w kwestii ocalenia podwodnych światów i ich mieszkańców.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
Straznicy oceanow w National Geographic 4

– Dotychczas poznaliśmy zaledwie 50% oceanicznych głębin. Dlatego odkrywanie nowych obszarów jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie możemy ochronić czegoś, czego nie znamy tłumaczy Sylvia Earle.

Od głębin Australii…

W produkcji „Strażnicy oceanów” przyjrzymy się z bliska m.in. Wielkiej Rafie Koralowej, o której opowie dr Emma Camp – biolożka morska zajmująca się badaniami tej niezwykłej struktury pod kątem fizjologii, ekologii i biogeochemii. Dowiemy się, w jaki sposób wnikliwe studiowanie koralowców żyjących w ekstremalnych warunkach mogą stanowić ratunek dla tych wrażliwych organizmów na całym świecie.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

… do fiordów Patagonii

Dokument pozwoli nam również wsłuchać się w szum oceanu na Antarktydzie. Udamy się też do Peru, gdzie inna strażniczka oceanów, Kerstin Forsberg, wykorzystuje siłę edukacji do ocalenia mant, zwanych diabłami morskimi, przed wyginięciem. Natomiast w zachodniej Australii przyjrzymy się systemowi zaawansowanego, elektronicznego znakowania rekinów wielorybich w celu ich ochrony. 

Z kolei w głębi patagońskich fiordów dr Vreni Häussermann opowie o niestrudzonej pracy, jaką podejmuje każdego dnia, by udokumentować zagrożone gatunki, zanim znikną bezpowrotnie.

Z pomocą technologii

Okazuje się, że technologia jest niezbędna, jeśli jako ludzkość chcemy odnieść sukces w kwestii ochrony oceanów. Udowadnia to m.in. inżynier Ghislain Bardout – odkrywca specjalizujący się w nurkowaniu na biegunach, inicjator wyprawy Under The Pole. Francuski naukowiec zaprezentuje również w użyciu swoje innowacyjne urządzenie, które pozwala na przebywanie pod wodą przez wiele dni.

Z kim widzimy się 22 kwietnia przed telewizorami? 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.