Coldplay przyłącza się do walki o czyste oceany 

Coldplay przyłącza się do walki o czyste oceany 

Brytyjski zespół Coldplay postanowił włączyć się w działania na rzecz ochrony mórz i oceanów. Muzycy wsparli finansowo holenderską organizację The Ocean Cleanup. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę Interceptora 005 – pływającej instalacji, która usuwa plastik z rzek, zanim dotrze on do morza. 

Uratować tysiąc rzek

The Ocean Cleanup opracowuje zaawansowane technologie oczyszczające światowe wody z plastiku. 25 marca założyciel organizacji Boyan Slat ogłosił współpracę z zespołem Coldplay. Muzycy postanowili sponsorować Interceptor 005. Wspierają tym samym misję organizacji, polegającą na oczyszczeniu tysiąca najbardziej zanieczyszczonych rzek świata.  

Od dawna podziwiałem Coldplay. Robią tak wiele, aby wspierać i promować ochronę środowiska. Są z tego znani, jak i ze swojej muzyki, na całym świecie. Cieszę się, że znaleźliśmy obszar, w którym możemy współpracować. Nie mogę się doczekać efektów, które wspólnie osiągniemy – powiedział Slat. 

Na poniższym filmie możesz zobaczyć, jak działa Interceptor. 

Aby świat stał się rajem

Coldplay od wielu lat angażuje się w działania społeczne i środowiskowe. Zespół wspiera finansowo fundacje, m.in. Cancer Active, Children with AIDS, Make Trade Fair i Czerwony Krzyż. Natomiast w 2019 roku artyści ogłosili, że zaprzestają koncertów na kilka lat, ze względu na ich szkodliwość dla środowiska. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Bez podjęcia działań, w 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb, dlatego praca The Ocean Cleanup jest taka ważna. Jesteśmy dumni, że możemy sponsorować Interceptor 005, który wyłapie tysiące odpadów, zanim dotrą one do morza – czytamy na stronie Coldplay. 

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego Interceptor 005. Wykorzystano w nim jedną z najbardziej znanych piosenek zespołu – “Paradise”, czyli w tłum. “Raj”. 

Trzy Interceptory już działają

Jak czytamy na stronie organizacji, 80% plastiku trafia do oceanów z 1000 najbardziej zanieczyszczonych rzek. Znajdują się one m.in. w Indonezji, Malezji, Wietnamie, Jamajce, Tajlandii, Dominikanie i USA. W 2019 roku Boyan Slat zaprezentował Interceptor, który mógłby pomóc w rozwiązaniu problemu. Jak do tej pory, urządzenia oczyszczają 3 rzeki: Cengkareng (Indonezja), Klang (Malezja) i Rio Ozama (Dominikana). 

Poniższy film przedstawia pierwsze wdrożenie Interceptora – na rzece w Indonezji. 

Nowy Interceptor trafi do Malezji

The Ocean Cleanup zamierza wprowadzić ulepszoną technologię do Interceptora 005, zwanego także Neon Moon 1. Obecnie trwa jego budowa, która ma zakończyć się późną wiosną tego roku. Następnie urządzenie wypłynie prosto na wody Malezji. Dokładna lokalizacja Interceptora nie jest jeszcze znana. Boyan Slat zapewnia, że rozmawia z lokalnymi władzami, aby instalacja znalazła się w optymalnym miejscu. 

W nadchodzących miesiącach będziemy informować o naszych obserwujących i pracach nad wdrożeniem Interceptora 005. Mamy nadzieję, że będziecie śledzić nasze poczynania – dodaje Boyan. 

Źródło: brightvibes.com, theoceancleanup.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.