The Ocean Cleanup przedstawia pierwszy produkt wykonany z odzyskanego plastiku

The Ocean Cleanup przedstawia pierwszy produkt wykonany z odzyskanego plastiku

Boyan Slat, założyciel organizacji The Ocean Cleanup zaprezentował nietypowe okulary przeciwsłoneczne. Zostały wykonane z plastiku pochodzącego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Dochód ze sprzedaży okularów wesprze dalsze działania organizacji. 

Podcast

Idea gospodarki cyrkularnej

The Ocean Cleanup to holenderska organizacja non-profit, która rozwija zaawansowane technologie w celu oczyszczenia oceanów z plastiku. 24 października Boyan Slat przedstawił plan na zatoczenie pełnego koła w misji organizacji. Od tej pory The Ocean Cleanup będzie nie tylko wydobywał plastik z wód oceanicznych, lecz także tworzył z niego produkty, których sprzedaż pomoże sfinansować dalsze działania organizacji. 

5

Partia plastiku pochodząca z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci (GPGP) została poddana recyklingowi, a następnie przekształcona w coś przydatnego i trwałego – okulary przeciwsłoneczne. Kupując produkt za 199 euro, każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do walki o czyste oceany, ponieważ 100% dochodu zostanie przeznaczone na kolejne operacje czyszczenia. 

Przemienianie śmieci w skarb

Okulary zostały wykonane z plastiku wyłowionego podczas pierwszej akcji Systemu 001/B, która zakończyła się w grudniu 2019 roku. Aby zapewnić kupujących, że odpady pochodzą z GPGP, The Ocean Cleanup postępował zgodnie z krokami określonymi w publicznym standardzie identyfikowalności opracowanym przez DNV GL, międzynarodowe towarzystwo klasyfikacyjne. 

2 2

Recykling oceanicznego plastiku nigdy wcześniej nie był prowadzony na skalę komercyjną, jednak wraz z zespołem doświadczonych ekspertów udało się przekształcić go w wysokiej jakości, bezpieczny materiał. 

Szacuje się, że każda para okularów przeciwsłonecznych umożliwi oczyszczenie powierzchni oceanu równej powierzchni 24 boisk piłkarskich. W przypadku sprzedaży wszystkich egzemplarzy z wyprodukowanej pierwszej partii, powierzchnia możliwa do oczyszczenia będzie odpowiadać 500 tys. boiskom piłkarskim.

Zaprojektowane w Kalifornii, wyprodukowane we Włoszech

Organizacja zdecydowała się na okulary przeciwsłoneczne, ponieważ, jej zdaniem, jest to produkt przydatny i powszechnie używany. Okulary Ocean Cleanup™ zostały zaprojektowane w Kalifornii przez znanego projektanta Yvesa Béhara i jego zespół Fuseproject. Wykonania podjął się włoski producent okularów przeciwsłonecznych, Safilo. 

6

Mając na uwadze dobro środowiska, wszystkie elementy okularów – od metalowych zawiasów po soczewki – można łatwo zdemontować i ponownie poddać recyklingowi. 

To niesamowite, że zaledwie rok temu ten plastik zanieczyszczał nasze oceany, a teraz jest czymś pięknym, w ten sposób ukazując nam, że każdy problem ma rozwiązanie – powiedział Boyan Slat i dodał – Oczywiście, nie byłoby The Ocean Cleanup gdyby nie nasi sympatycy. Cieszę się, że te okulary przeciwsłoneczne to kolejna okazja, aby wszyscy mogli wziąć udział w oczyszczaniu oceanów. Jestem wdzięczny za wsparcie naszych sympatyków i partnerów, za ich poświęcenie i wysiłek, jaki włożyli w realizację tego bardzo ważnego dla naszej misji kroku. 

Okulary przeciwsłoneczne są do nabycia na stronie internetowej The Ocean Cleanup. 

Fot. The Ocean Cleanup

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.