Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

The Ocean Cleanup przedstawia pierwszy produkt wykonany z odzyskanego plastiku

The Ocean Cleanup

The Ocean Cleanup przedstawia pierwszy produkt wykonany z odzyskanego plastiku

Boyan Slat, założyciel organizacji The Ocean Cleanup zaprezentował nietypowe okulary przeciwsłoneczne. Zostały wykonane z plastiku pochodzącego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Dochód ze sprzedaży okularów wesprze dalsze działania organizacji. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Idea gospodarki cyrkularnej

The Ocean Cleanup to holenderska organizacja non-profit, która rozwija zaawansowane technologie w celu oczyszczenia oceanów z plastiku. 24 października Boyan Slat przedstawił plan na zatoczenie pełnego koła w misji organizacji. Od tej pory The Ocean Cleanup będzie nie tylko wydobywał plastik z wód oceanicznych, lecz także tworzył z niego produkty, których sprzedaż pomoże sfinansować dalsze działania organizacji. 

5

Partia plastiku pochodząca z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci (GPGP) została poddana recyklingowi, a następnie przekształcona w coś przydatnego i trwałego – okulary przeciwsłoneczne. Kupując produkt za 199 euro, każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do walki o czyste oceany, ponieważ 100% dochodu zostanie przeznaczone na kolejne operacje czyszczenia. 

Przemienianie śmieci w skarb

Okulary zostały wykonane z plastiku wyłowionego podczas pierwszej akcji Systemu 001/B, która zakończyła się w grudniu 2019 roku. Aby zapewnić kupujących, że odpady pochodzą z GPGP, The Ocean Cleanup postępował zgodnie z krokami określonymi w publicznym standardzie identyfikowalności opracowanym przez DNV GL, międzynarodowe towarzystwo klasyfikacyjne. 

2 2

Recykling oceanicznego plastiku nigdy wcześniej nie był prowadzony na skalę komercyjną, jednak wraz z zespołem doświadczonych ekspertów udało się przekształcić go w wysokiej jakości, bezpieczny materiał. 

Szacuje się, że każda para okularów przeciwsłonecznych umożliwi oczyszczenie powierzchni oceanu równej powierzchni 24 boisk piłkarskich. W przypadku sprzedaży wszystkich egzemplarzy z wyprodukowanej pierwszej partii, powierzchnia możliwa do oczyszczenia będzie odpowiadać 500 tys. boiskom piłkarskim.

Zaprojektowane w Kalifornii, wyprodukowane we Włoszech

Organizacja zdecydowała się na okulary przeciwsłoneczne, ponieważ, jej zdaniem, jest to produkt przydatny i powszechnie używany. Okulary Ocean Cleanup™ zostały zaprojektowane w Kalifornii przez znanego projektanta Yvesa Béhara i jego zespół Fuseproject. Wykonania podjął się włoski producent okularów przeciwsłonecznych, Safilo. 

6

Mając na uwadze dobro środowiska, wszystkie elementy okularów – od metalowych zawiasów po soczewki – można łatwo zdemontować i ponownie poddać recyklingowi. 

To niesamowite, że zaledwie rok temu ten plastik zanieczyszczał nasze oceany, a teraz jest czymś pięknym, w ten sposób ukazując nam, że każdy problem ma rozwiązanie – powiedział Boyan Slat i dodał – Oczywiście, nie byłoby The Ocean Cleanup gdyby nie nasi sympatycy. Cieszę się, że te okulary przeciwsłoneczne to kolejna okazja, aby wszyscy mogli wziąć udział w oczyszczaniu oceanów. Jestem wdzięczny za wsparcie naszych sympatyków i partnerów, za ich poświęcenie i wysiłek, jaki włożyli w realizację tego bardzo ważnego dla naszej misji kroku. 

Okulary przeciwsłoneczne są do nabycia na stronie internetowej The Ocean Cleanup. 

Fot. The Ocean Cleanup

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.