Stacja Badań Klimatu zostaje zamknięta z powodu kryzysu klimatycznego

Stacja Badań Klimatu zostaje zamknięta z powodu kryzysu klimatycznego

Stacja National Weather Service w Chatham w stanie Massachusetts została oficjalnie zamknięta. Badacze musieli opuścić placówkę. Budynkowi, w której się znajduje, grozi zsunięcie ze skarpy wprost do oceanu.

Ewakuacja

Stacja National Weather Service działała przez około 50 lat. Została oficjalnie zamknięta 1 kwietnia, a dwa budynki znajdujące się na tym terenie zostaną wyburzone jeszcze w tym miesiącu. Stacjonujący w niej badacze zaczęli się obawiać, że zlokalizowany na urwisku budynek runie do oceanu. Wszystko z powodu erozji skał, wywołanej zmianami klimatu.

Musieliśmy pożegnać się z dotychczasowym miejscem. Opuściliśmy ten teren, ponieważ stał się niebezpieczny. Znajdujemy się w Rezerwacie Monomoy Wildlife Refuge, a budynek stoi na klifie tuż przy brzegu oceanu. Będzie nam brakowało obserwacji w tym miejscu, ale to było nieuniknione  powiedział meteorolog Andy Nash. 

Trwają poszukiwania nowej lokalizacji. W międzyczasie meteorolodzy będą polegać na danych z obiektów znajdujących się w Nowym Jorku i Maine.

Zmiany, ale zbyt szybkie

Pracownicy meteorologicznej stacji Weather Service monitorowali temperaturę, ciśnienie, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru oraz inne zjawiska zachodzące w górnych warstwach atmosfery. Dane wykorzystywano między innymi w prognozie pogody. Zdawali sobie sprawę z ryzykownego umiejscowienia stacji i jej podatności na trudne warunki pogodowe. Jednak tempo erozji skał zaskoczyło badaczy. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

To [nadmorskie] niezwykle dynamiczne środowisko jest oczywiście problematyczne dla wybudowanych tu budynków i infrastruktury. Czuliśmy, że mamy może jeszcze 10 lat, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy liczyć czasu w latach, a w miesiącach. powiedział portalowi The Guardian Andrew Ashton, pracownik naukowy z Woods Hole Oceanographic Institution i dodal, że mieszkańcy Ziemi przyczyniają się do jeszcze szybszych zmian w środowisku. 

Krajobraz na przestrzeni lat

Chatham to popularna nadmorska  miejscowość wypoczynkowa. Od 1808 roku stoi tu zabytkowa latarnia morska. Silne fale i pływy uderzające w skały, zmieniły oblicze krajobrazu na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat. Jednak wzrost poziomu mórz oraz ekstremalne warunki pogodowe spowodowane kryzysem klimatycznym znacznie przyspieszyły te zmiany.

źródło: ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.