Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Stacja Badań Klimatu zostaje zamknięta z powodu kryzysu klimatycznego

station

Stacja Badań Klimatu zostaje zamknięta z powodu kryzysu klimatycznego

Stacja National Weather Service w Chatham w stanie Massachusetts została oficjalnie zamknięta. Badacze musieli opuścić placówkę. Budynkowi, w której się znajduje, grozi zsunięcie ze skarpy wprost do oceanu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ewakuacja

Stacja National Weather Service działała przez około 50 lat. Została oficjalnie zamknięta 1 kwietnia, a dwa budynki znajdujące się na tym terenie zostaną wyburzone jeszcze w tym miesiącu. Stacjonujący w niej badacze zaczęli się obawiać, że zlokalizowany na urwisku budynek runie do oceanu. Wszystko z powodu erozji skał, wywołanej zmianami klimatu.

Musieliśmy pożegnać się z dotychczasowym miejscem. Opuściliśmy ten teren, ponieważ stał się niebezpieczny. Znajdujemy się w Rezerwacie Monomoy Wildlife Refuge, a budynek stoi na klifie tuż przy brzegu oceanu. Będzie nam brakowało obserwacji w tym miejscu, ale to było nieuniknione  powiedział meteorolog Andy Nash. 

Trwają poszukiwania nowej lokalizacji. W międzyczasie meteorolodzy będą polegać na danych z obiektów znajdujących się w Nowym Jorku i Maine.

Zmiany, ale zbyt szybkie

Pracownicy meteorologicznej stacji Weather Service monitorowali temperaturę, ciśnienie, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru oraz inne zjawiska zachodzące w górnych warstwach atmosfery. Dane wykorzystywano między innymi w prognozie pogody. Zdawali sobie sprawę z ryzykownego umiejscowienia stacji i jej podatności na trudne warunki pogodowe. Jednak tempo erozji skał zaskoczyło badaczy. 

To [nadmorskie] niezwykle dynamiczne środowisko jest oczywiście problematyczne dla wybudowanych tu budynków i infrastruktury. Czuliśmy, że mamy może jeszcze 10 lat, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nie możemy liczyć czasu w latach, a w miesiącach. powiedział portalowi The Guardian Andrew Ashton, pracownik naukowy z Woods Hole Oceanographic Institution i dodal, że mieszkańcy Ziemi przyczyniają się do jeszcze szybszych zmian w środowisku. 

Krajobraz na przestrzeni lat

Chatham to popularna nadmorska  miejscowość wypoczynkowa. Od 1808 roku stoi tu zabytkowa latarnia morska. Silne fale i pływy uderzające w skały, zmieniły oblicze krajobrazu na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat. Jednak wzrost poziomu mórz oraz ekstremalne warunki pogodowe spowodowane kryzysem klimatycznym znacznie przyspieszyły te zmiany.

źródło: ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.