Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Monitorowanie atmosfery i pogody dzięki danym satelitarnym i najszybszemu komputerowi

sat4envi

Monitorowanie atmosfery i pogody dzięki danym satelitarnym i najszybszemu komputerowi

Prometheus to jeden z najszybszych komputerów w naszym kraju. Jego zasoby zostały wykorzystane, aby udostępniać istotne informacje satelitarne na temat środowiska – atmosfery, pogody czy zagrożeń meteorologicznych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fascynujące dane dla każdego

Zastosowanie platformy jest bardzo szerokie – może służyć do obserwacji satelitarnych powierzchni Ziemi, monitorowania pogody, przeciwdziałania klęskom żywiołowym, czy do oceny stanu ekosystemów morskich (Morza Bałtyckiego) oraz lądów.

W projekt Sat4Envi zaangażowało się Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH. Jednostka odpowiadała za opracowanie bazy danych satelitarnych i ich sprawnego wyszukiwania oraz udostępniania. 

Celem projektu, który wykorzystuje zasoby Prometheusa, jest udostępnianie danych satelitarnych – tych pochodzących z satelitów meteorologicznych i środowiskowych oraz z satelitów programu Copernicus. Liderem projektu Sat4Envi jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Pozostali partnerzy (prócz ACK Cyfronet AGH) to Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polska Agencja Kosmiczna.

IEwKeGQ8VIm fhLN18u7jamKVgCuoaSWauYRoRyTUO3W11nUKnzDG MA GLQImpYGZPULYin8Z 4WShHm9OPjc6Dzs1H8 uQz2cKhhiJjIq6F FA0idWaOc fqhFS2GHNks31UOj
źródło: sat4envi.imgw.pl

Śledząc zmiany

Na platformie Sat4Envi powstał dedykowany system obsługi klienta. Co to znaczy? Teraz każdy może z poziomu wyszukiwarki internetowej uzyskać dostęp do danych satelitarnych. Każdy ma możliwość wyszukiwania interesujących go danych meteorologicznych, informacji o pogodzie i zagrożeniach, czy monitorowania powierzchni Ziemi i atmosfery. Użytkownik może oglądać i pobierać rozmaite dane satelitarne, a narzędzie jest funkcjonalne także dla instytucji regionalnych czy administracji publicznej, ponieważ dzięki nałożeniu specjalnych warstw zaznaczone są np. granice jednostek administracyjnych. 

Rolą Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w projekcie była realizacja zadań programistycznych związanych z budową i utrzymaniem Systemu Obsługi Klienta, ale też zapewnienie infrastruktury informatycznej niezbędnej do gromadzenia i udostępniania danych. Cyfronet jest operatorem połączenia internetowego z IMGW-PIB Kraków, a w ramach Infrastruktury PLGrid udostępnia zasoby obliczeniowe niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Sat4Envi. Z kolei do przetwarzania danych i tworzenia informacji z surowych danych satelitarnych wykorzystywany jest zainstalowany w Cyfronecie superkomputer Prometheuspodał prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH.

aNRYxJFt9ohsYroWl9fQ2WNW4trjYUH3YoTEdkjiTpaVP2ljP2LT2tjfPNrH QIuRtPGZ7MApOG2t8MbXdVstxJqbgS7GysVgSdm KuV BfMYO5WO
źródło: sat4envi.imgw.pl

Analiza danych w czasie rzeczywistym

Analizowanie danych w czasie praktycznie rzeczywistym może mieć kluczowe znaczenie w monitorowaniu i prognozowaniu anomalii pogodowych czy kataklizmów.

Przedwcześnie wykryte zagrożenie może zostać zwalczone. Dane pozwalają ocenić też skalę ewentualnych zdarzeń – możliwa jest ocena skali skutków suszy, powodzi, czy pożaru na danym terenie.

Projekt Sat4Envi uwzględnia też wyjątkowe potrzeby specjalnych grup użytkowników platformy, np. Centrum Informacji Kryzysowej. Monitorowanie, a w następstwie prewencja klęsk żywiołowych mogą mieć kluczowe znaczenie dla danego obszaru.

Strona internetowa Sat4Envi.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.