Studenci AGH w walce z problemem kosmicznych śmieci

Studenci AGH w walce z problemem kosmicznych śmieci

Studenci AGH w Krakowie przeprowadzą serię eksperymentów, które mają pomóc w znalezieniu rozwiązania na wyłapywanie śmieci z orbity okołoziemskiej. W ramach doświadczenia opracują algorytm analizujący ruch i sposób przemieszczania się tego typu obiektów.

Inicjatywa z obszaru przemysłu kosmicznego

Projekt Black Spheres zostanie zrealizowany w ramach wygranego przez studentów konkursu „Drop Your Thesis!” organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Przeprowadzą go Michał Błażejczyk, Kamil Switek, Kacper Synowiec oraz Kamil Maraj, studenci Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

Sukces studentów w wieloetapowym procesie konkursowym przetarł ścieżkę dla naszych kolejnych podopiecznych w podobnych inicjatywach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki projektowi udało się nawiązać cenne kontakty z ekspertami ESA. Tematyka badań rozszerza prowadzone dotąd w Katedrze Automatyki i Robotyki prace w dziedzinie pomiaru orientacji satelitów. Mamy nadzieję, że uzyskane podczas eksperymentów wyniki pomogą w rozwiązaniu pilnego i narastającego problemu, jakim są kosmiczne śmieci. To kolejna ciekawa inicjatywa z obszaru przemysłu kosmicznego, w którym chcielibyśmy się zaangażować, szczególnie jako Europejski Uniwersytety Kosmiczny, którym AGH jest od zeszłego rokupowiedział dr inż. Paweł Zagórski, opiekun projektu Black Spheres.

Na eksperyment do Niemiec

Eksperyment zostanie wykonany w marcu na wieży zrzutowej Uniwersytetu w Bremie. Rolę uszkodzonego satelity spełni wydrukowana na drukarce 3D kula o średnicy 88 milimetrów i wadze 250 gramów, wykonana ze specjalnej żywicy oraz zawierająca w sobie mechanizm z odważnikiem, lub w innej konfiguracji masę na sprężynie. Studenci wykonają pięć serii – w każdej zostaną wypuszczone dwie kule umieszczone w specjalnych kapsułach, a ich ruch będzie obserwowany za pomocą sześciu kamer rozmieszczonych wewnątrz kapsuły. Kapsuły zostaną wystrzelona na 130 m i od momentu wystrzału przyspieszenie wewnątrz będzie zerowe, ponieważ ich ruch kompensuje grawitację.

W eksperymencie ktory w marcu przeprowadza studenci role uszkodzonego satelity spelni wydrukowana na drukarce 3D kula o srednicy 88 milimetrow i wadze 250 gram
W eksperymencie, który w marcu przeprowadzą studenci, rolę uszkodzonego satelity spełni wydrukowana na drukarce 3D kula o średnicy 88 milimetrów i wadze 250 gram

Śmieci w kosmosie coraz więcej

Problem śmieci kosmicznych, staje się coraz bardziej poważny. W listopadzie pisaliśmy o tym, że Europejska Agencja Kosmiczna podpisała kontrakt o wartości 86 milionów euro ze szwajcarskim start-upem, który ma sprowadzić dużą część orbitalnych śmieci z powrotem na Ziemię. Na orbitę okołoziemską wysyłane jest coraz więcej obiektów. W wyniku zderzenia z działającymi satelitami powstaje chmura tysięcy nowych śmieci kosmicznych. Niestety zwiększa się też szansa na kolejne zderzenia. To dlatego studenci AGH postanowili zająć się tematem wyłapywania śmieci kosmicznych. To nie lada wyzwanie, bo obiekty są niewielkie, osiągają duże prędkości i znajdują w dużym rozproszeniu. Projekt studentów AGH skupia się na obserwacji uszkodzonego satelity i automatycznym przewidywaniu jego pozycji i orientacji. Dzięki eksperymentom zostaną zgromadzone dane dotyczące ruchu obiektów ze zmiennym rozkładem masy. Ważnym aspektem projektu jest też popularyzacja problemu zaśmiecenia orbity okołoziemskiej.

Źródło: informacja prasowa, space.agh.edu.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.