Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa lądowa farma wiatrowa w Szwecji. Czy inwestycja zadowala Szwedów?

energetyka wiatrowa

Największa lądowa farma wiatrowa w Szwecji. Czy inwestycja zadowala Szwedów?

Szwecja planuje, by do 2040 roku cała energia elektryczna w kraju pochodziła ze źródeł odnawialnych. Moce elektrowni wiatrowych mają wzrosnąć do 100 TWh, z czego 80 TWh mają wytwarzać farmy lądowe. Jednak Szwedzi zaczynają patrzeć na gigantyczne wiatraki z coraz mniejszą sympatią. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Projekt największej farmy lądowej

Producent elektrowni wiatrowych General Electric pozyskał zamówienie na dostawę elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 5,5 MW i średnicy łopat wirnika 158 metrów. Instalacje trafią na farmę wiatrową Önusberget w północnej Szwecji. Tym samym będzie to największa w Europie lądowa farma wiatrowa z pojedynczym punktem przyłączenia do sieci. Wyprodukowana w Önusberget energia elektryczna zaspokoi roczne potrzeby ok. 200 tys. gospodarstw domowych. 

Zielona energia, ale nie za wszelką cenę

Jak podaje Charlie Duxbury z POLITICO, Szwedzi nie są już tak optymistycznie nastawieni do energii z wiatraków jak jeszcze 10 lat temu. Z badań Uniwersytetu w Göteborgu wynika, że za budową elektrowni wiatrowych opowiada się 65% obywateli, w porównaniu do 80% przed dekadą. 

Głównym argumentem przeciwko budowie farm wiatrowych są szkody, jakie wyrządzą one środowisku naturalnemu. Zwłaszcza że większość takich instalacji ma powstać w otoczeniu dzikiej przyrody. 

Turbiny na wzgórzu Ripfjället

Oburzenie i sprzeciw wywołały plany niemieckiej firmy WPD, która zamierza zbudować 30 turbin o wysokości 250 metrów na wzgórzu Ripfjället, nieopodal wioski Malung w środkowej Szwecji. Lokalna rada zatwierdziła plan budowy i obecnie jest on rozpatrywany na szczeblu powiatowym. 

Arne Söderbäck, lider organizacji „Nie dla Energii Wiatrowej na Ripfjället” podkreśla, że turbiny wiatrowe stanowią zagrożenie m.in. dla pobliskich siedlisk orłów, rosomaków i niedźwiedzi. 

– Nie jestem przeciwnikiem turbin wiatrowych –komentuje Söderbäck. – Ale to nie jest dobre miejsce na ich budowę! Budujcie je w pobliżu miast, które potrzebują energii.

Obawy budzi również morska energetyka wiatrowa. Pod koniec zeszłego roku na forum europejskim, organizacje środowiskowe przedstawiły zagrożenia dla środowiska w związku z rozwojem kompleksu turbin na morzach.

Źródło: gramwzielone.pl, onet.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.