Szwecja przeznaczy 80 mln dolarów na dofinansowania fotowoltaiki w 2019 r.

Szwecja zwiększyła sumę przeznaczoną na system dofinansowania PV o kolejne 32,4 miliony dolarów do 79,9 mln dolarów (736 mln koron szwedzkich) w 2019 r. Za sprawą rządowego wsparcia koszt zakupu i instalacji fotowoltaiki zostanie obniżony o 20% ceny, co przełoży się na większą ilość inwestycji i powiększenie wolumenu mocy.

Szwedzki monarcha pomaga w montażu paneli fotowoltaicznych

W początkowym etapie montażu pomógł sam władca Szwecji Karol XVI Gustaw. Wspólne prace miały charakter symboliczny, jednakże gest szwedzkiego króla pokazał energetyczny kierunek naszych zamorskich sąsiadów. Zamontowane panele zajmą tysiąc metrów kwadratowych powierzchni i zapewnią dwanaście procent energii elektrycznej wykorzystywanej przez królewską siedzibę. Szacuje się, że będzie to około 170 MWh energii elektrycznej w skali roku.

Rząd Szwecji zwiększy inwestycje w energetykę solarną

Szwecja planuje przeznaczyć dodatkowe sto siedemdziesiąt milionów koron (około szesnaście milionów euro) na inwestycje w energetykę solarną w okresie wiosennym – informują tamtejsze media. Inwestycje w OZE cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Szwecji, co zaowocowało długą list osób wnioskujących o państwowe dotacje do budowy słonecznych instalacji.

Szwedzkie miasta będą mogły samodzielne decydować o zakazach wjazdu dla samochodów spalinowych

Rząd w Sztokholmie zadecydował, że od 2020 roku każde z miast będzie mogło samodzielnie decydować o ograniczeniach nakładanych na samochody spalinowe. Oznacza to, że już za trzy lata, każda szwedzka gmina czy miasto będzie mogło niezależnie tworzyć strefy czystego powietrza, zakazując wjazdu do nich kierowcom samochodów nie spełniających określonych norm.