Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielone technologie na AGH. Poznaj smart-rozwiązania krakowskiej uczelni

AGH

Zielone technologie na AGH. Poznaj smart-rozwiązania krakowskiej uczelni

Rewitalizacja terenów zdegradowanych, energetyka odnawialna i zarządzanie energią, czy ekologiczne źródła energii to tylko niektóre z kierunków, których tajniki żądni wiedzy absolwenci szkół średnich mogą poznawać na jednej z krakowskich uczelni. Ale Akademia Górniczo-Hutnicza na nauczaniu o środowisku i odnawialnych źródłach energii nie poprzestaje. Systematycznie adaptuje nowoczesne, ekologiczne technologie do studenckiej przestrzeni. Jakie miłe dla natury rozwiązania znajdziemy na Miasteczku Studenckim? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Straszny Dwór z panelami fotowoltaicznymi

Tym razem nie mamy na myśli słynnej opery Moniuszki, lecz jeden z Domów Studenckich AGH. Dach mieszczącego się przy ulicy Budryka 1 akademika od końca września ozdabiają panele fotowoltaiczne. Zainstalowane 121 modułów o łącznej powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych generuje energię elektryczną, której nadwyżki będzie można wykorzystać m.in. w okresach mniejszego nasłonecznienia. Władze uczelni planują rozwijać fotowoltaikę również w innych obiektach Miasteczka Studenckiego. 

Ławka fotowoltaiczna na studenckie przerwy

W tym tygodniu dotarła do nas informacja o ławce fotowoltaicznej, którą zaprojektowali i zbudowali studenci z Koła Naukowego Nova Energia, działającego przy AGH. Jest to pierwszy tego typu obiekt na kampusie uczelni. 

Ławka o długości 2 m, szerokości 67 cm i wysokości 2,5 m,  znalazła swoje miejsce w sąsiedztwie Centrum Energetyki AGH. Do wykonania jej ramy studenci użyli stali węglowej, a do zbudowania siedziska – drewna. Z kolei wnętrze konstrukcji chroni obudowa z blach stalowych. 

Na kampusie AGH powstala lawka fotowoltaiczna 3

Na dachu oraz na ścianie bocznej ławki znajdują się 2 panele fotowoltaiczne, każdy o mocy 150 Wp. Służą one jako jedyne źródło zasilania. Dodatkowo, przy sprzyjających warunkach pogodowych, wytwarzają one nadwyżkę energii, którą magazynują 3 akumulatory o łącznej pojemności 165 Ah. Dzięki temu urządzenie funkcjonuje niezależnie od zewnętrznych źródeł energii. 

Wieczorne spotkania przy ławce na pewno umili studentom lampa LED, zamontowana na dachu ławki. Ponadto na końcu siedziska znajduje się ładowarka indukcyjna, co pozwala na bezkontaktowe ładowanie telefonu. 

Na AGH naładujesz elektryka

Jeżeli jesteś użytkownikiem samochodu elektrycznego, a do tego mieszkasz lub pracujesz w Krakowie, mamy dla Ciebie świetną wiadomość – na AGH możesz naładować swój pojazd. Przy budynku uczelni na ulicy Reymonta 7 znajduje się punkt ładowania, czynny w godzinach 6-22. Jego maksymalna moc ładowania wynosi 7-22 kW. 

Sprawdź inne miejsca, w których możesz skorzystać z usług ładowania w Krakowie. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.