Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowy poziom litu w płynie geotermalnym. Najwyższy na świecie

Rekordowy poziom litu w płynie geotermalnym. Najwyższy na świecie

Lit znajduje się w bateriach wielu urządzeń codziennego użytku. Jak na razie stanowi też główny składnik baterii samochodów elektrycznych. Co ma jednak wspólnego geotermia i ten pierwiastek? W Anglii dokonano przełomowego odkrycia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Najwyższe stężenie

W Kornwalii (Wielka Brytania) odkryto jak dotąd najwyższą koncentrację litu w płynie geotermalnym. Liczne testy z tym związane odbyły się w zakładzie United Downs, który jest też pierwszą angielską elektrownią geotermalną.

Firma Geothermal Engineering Ltd potwierdza, że to najwyższe światowe stężenie litu, jakie odnotowano w wodzie geotermalnej. Rekordowy poziom wynosi ponad 250 miligramów litu na litr. Firma testuje równolegle sposoby na bezemisyjne usuwanie litu oraz innych metali i magnezu z płynu. Jak dotąd udało się osiągnąć 95% skuteczności. 

W oparciu o wyniki  testów, prowadzonych przez firmę GEL szacuje się już potencjał produkcji litu w zakładach. Na razie podano, że może ona wynieść 4 tys. ton litu rocznie do 2026 r. 

Lit w pojazdach EV

Lit jest metalem występującym naturalnie na prawie wszystkich kontynentach. Jednak obecnie najwięcej wydobywa się go w Ameryce Południowej i Australii. Następnie jest on transportowany do Chin, gdzie kwitnie rynek akumulatorów. Tam, lit jest przetwarzany i umieszczany w bateriach zegarków, pilotów czy telefonów komórkowych.

Wreszcie, lit służy jako budulec baterii do elektrycznych samochodów. Niestety podczas wydobycia litu problem jest nie tylko eksploatacja ziem, a długi łańcuch dostaw. Baterie z Azji są ponownie przesyłane do Europy, gdzie instaluje się je w pojazdach elektrycznych. 

Wielka Brytania nie produkuje obecnie litu na lądzie, a ślad węglowy związany z dostarczaniem baterii litowo-jonowych jest bardzo wysoki.

Geotermia i lit na wagę złota

Celem jest produkcja i lokalne pozyskiwanie litu o zerowej emisji dwutlenku węgla. Faraday Institution szacuje, że popyt na lit w Wielkiej Brytanii może osiągnąć 59 tys. ton rocznie Analizę sporządzono w oparciu o przewidywany wzrost krajowego popytu na baterie do samochodów elektrycznych.

Ryan Law, dyrektor zarządzający w firmie Geothermal Engineering Ltd widzi w nowym odkryciu oraz geotermii nadzieję nie tylko dla rozwoju biznesu, ale i dla poprawy klimatu:

Głębokie geotermalne ciepło i energia elektryczna płynąca z geotermii już teraz mogą pomóc światu w osiągnięciu celów zerowej emisji netto. Dodanie do tego produkcji litu bez śladu węglowego bez szkód dla środowiska naturalnego pomoże napędzić więcej projektów geotermalnych.

źródło: thinkgeoenergy.com, geothermalengineering.co.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.