Mini panel fotowoltaiczny ustanowił nowy rekord świata

Niemiecki Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (ISE) stworzył mini panel fotowoltaiczny, który osiągnął rekordową wydajność dla modułów tych rozmiarów. Projekt był kontynuacją wcześniej zaprezentowanego projektu dotyczącego organicznych paneli fotowoltaicznych. To właśnie z nich powstał przodujący mini panel.

To nie jest pierwszy rekord świata zespołu!

Genezą nowo powstałego mini panelu są organiczne ogniwa fotowoltaiczne, których premiera odbyła się we wrześniu 2020 roku. Naukowcy już wtedy zapowiadali następne kroki w rozwoju technologii.

Wydajność rok temu zaprezentowanych ogniw wynosiła 14,9%, a powierzchnia jednego ogniwa 1,1 cm2. Zespół ustanowił wówczas rekord dla komórki o wielkości 1 cm2.

Rekordowy minimoduł

Zespołowi badawczemu udało się połączyć 9 takich unikalnych ogniw, tworząc tym samym najwydajniejszy z najmniejszych paneli fotowoltaicznych świata. Mini panel osiągnął rekordową sprawność dla tego typu ogniw, wynoszącą 13,94%. Powierzchnia całego modułu zajmuje 9cm2. To nowy rekord świata w tej kategorii.

Fot.  Rekordowy minimoduł 9cm2/ źródło: Fraunhofer ISE

Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tego, że badania rozwijają się pozytywnie. Jesteśmy optymistami, wierzymy, że będziemy w stanie wprowadzić dalsze ulepszenia w nadchodzących miesiącach powiedział Uli Würfel, szef działu fotowoltaiki organicznej i perowskitowej w Fraunhofer ISE i główny badacz w Freiburg Materials Research Center (FMF) na Uniwersytecie we Freiburgu dla PV Magazine.

Fot. Dr. Uli Würfel/ źródło: Fraunhofer ISE

Byliśmy tak zadowoleni, że technologia zadziałała od razu – powiedział Jan Nekarda, szef działu technologii produkcji w Fraunhofer ISE dla PV Magazine Teraz pracujemy nad dalszym minimalizowaniem powierzchni – dodaje.

Prace nad projektem

Prace zostały przeprowadzone w ramach wewnętrznego projektu badawczego, który opiera się na wynikach projektu „H2OPV – Organiczne fotowoltaika do pokrycia zbiorników wodnych”, finansowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii.

źródło: Fraunhofer ISE, PV Magazine