Kobiety do fotowoltaiki! Międzynarodowe stypendium dla kobiet

Firmy Nextracker i Solar Energy International nawiązały współpracę w celu stworzenia międzynarodowego programu stypendialnego „Half the sun”. Stypendium ma na celu wesprzeć kobiety w dołączeniu do branży fotowoltaicznej.

„Half the sun”

„Half the Sun” to oparty na realnych potrzebach program stypendialny, który ma na celu rozwiązanie problemu braku wystarczającej różnorodności płci w branży fotowoltaicznej na  świecie. W ramach programu planowane jest zwiększenie możliwości dostępu do ścieżek rozwoju w branży dla kobiet.

Fundusz będzie obejmował pomoc finansową na szkolenia zawodowe w postaci czesnego dla kandydatek kształcących się w zakresie fotowoltaiki. Planowany jest również wzrost zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej o prawie 30 milionów osób do 2030 roku. ”Half the Sun” może pomóc w kształtowaniu tej grupy z dużo większym odsetkiem kobiet.

Jak działa program?

Co roku przez trzy lata program zapewni 10 studentkom pełne stypendium na sześciotygodniowy kurs szkoleniowy SEI w zakresie energii słonecznej.

Od Nextracker następujące regiony otrzymają po dwa granty:

  • Europa,
  • Stany Zjednoczone,
  • region MEIAT (Afryka Środkowo-Wschodnia, Indie i Turcja)
  • Australia,
  • Azja,
  • Ameryka Łacińska.

Kandydatki muszą posiadać dyplom z nauk ścisłych, technologii, inżynierii lub matematyki.

Połowa stypendium firmy Sun ułatwi rozwój zawodowy laureatów i potencjalne wejście na rynek energii słonecznejpowiedziała Kristan Kirsh, wiceprezes ds. globalnego marketingu Nextracker dla Solar Power World i dodała: – SEI ma 30-letnie doświadczenie w szkoleniu tysięcy pracowników na całym świecie w dziedzinie energii słonecznej i dotrzymuje kroku najlepszym praktykom w zakresie programów nauczania online i osobiście. Nextracker jest bardzo dumny, że może z nimi współpracować i jeszcze bardziej rozpalić naszą sieć NX Women’s Network – dodaje.

Dzięki 30-letniej historii organizowania kursów edukacyjnych i szkoleń dotyczących energii słonecznej laureaci mogą spodziewać się, że poznają podstawy fotowoltaiki i położą mocne podstawy pod karierę w fotowoltaice powiedziała Elizabeth Sanderson, dyrektor wykonawczy SIE dla Sun Power World i dodała: Nie możemy się doczekać, aby wspierać cele firmy Nextracker w zakresie różnorodności, równości i integracji, oferując najnowocześniejsze, światowej klasy szkolenia w zakresie energii słonecznej dla pracowników nowego pokolenia  zajmujących się energią słoneczną. Te partnerstwa korporacyjne, takie jak stypendium Nextracker „Half the Sun”, pomagają całej branży być tak różnorodną, ​​innowacyjną i prosperującą, jak to tylko możliwe podsumowała.

Źródło: Solar Power World