Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Obajtek chce być eko? Orlen zainwestuje w fotowoltaikę na stacjach benzynowych i nie tylko

Czy Obajtek chce być eko? Orlen zainwestuje w fotowoltaikę na stacjach benzynowych i nie tylko

PKN Orlen zamierza wybudować mikroinstalacje fotowoltaiczne na 30 dachach stacji paliw. To jednak nie wszystko. Koncern chwali się inwestycjami w niskoemisyjne elektrownie, turbiny wiatrowe i chce osiągnąć zeroemisyjność do 2050 roku. Czy dawać wiarę tym zapewnieniom?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fotowoltaika na stacjach benzynowych Orlen

Budowa mikroinstalacji fotowoltaicznych na wiatach i dachach ma zostać zrealizowana na 30 stacjach paliw w różnych regionach Polski. 

Stacje paliw, na których będą budowane mikroinstalacje fotowoltaiczne, zlokalizowane są w trzech regionach: Polsce Zachodniej – 4 stacje, Polsce Południowej – 10 stacji oraz Polsce Centralnej – 16 stacji.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne mają mieć moc od 22 do 50 kWp. To nie pierwsze instalacje paneli fotowoltaicznych PKN Orlen.

Czy Orlen może być eko?

W 2016 roku PKN Orlen uruchomił pilotażowy projekt montażu modułów fotowoltaicznych, na dachach i wiatach swych stacji paliw w różnych częściach Polski. Wybrano 11 takich obiektów, w tym w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej. Ich łączna moc to ok. 180 kWp.

Fotowoltaika to jednak nie wszystko. PKN ORLEN i Energa, należąca do Grupy ORLEN, zawarły niedawno porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu.

Koncern chwali się także zawartym niedawno strategicznym partnerstwem z amerykańską firmą GE Renewable Energy, jednym z gigantów w produkcji morskich elektrowni wiatrowych.

jpg 1
Do 2030 roku koncern, zgodnie ze strategią, planuje zainwestować w nisko- i zeroemisyjne projekty energetyczne, w tym w offshore, 47 mld zł

Wszystkie podejmowane działania mają wpisywać się w strategię osiągnięcia przez Orlen zeroemisyjności do 2050 roku. 

Zeroemisyjność Orlenu do 2050 roku?

Strategia Orlen2030 zakłada rozwój Grupy Orlen oparty głównie o zero- i niskoemisyjne źródła energii.

PKN Orlen deklaruje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Aby osiągnąć ten cel, do 2030 roku koncern deklaruje zredukować o 20% emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. 

Czy jest to Greenwashing (eko-ściema)? Firma, tak jak inne wielkie korporacje, deklaruje duże nakłady finansowe w rozwój OZE w najbliższych latach. W swojej strategii Orlen deklaruje, że może to być nawet 85 mld zł do 2030 roku.

OZE stają się teraz szczególnie modne w działaniach PR-owych firm, nawet jeśli stanowią niewielki procent ich faktycznych działań. Czas pokaże, jak jest w przypadku tej firmy.

Źródło: PAP, wnp.pl, bankier.pl, Orlen.pl, Fotopolska.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.