Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Politechnika Częstochowska wraz ze spółką Lighthief rewolucjonizują mycie paneli fotowoltaicznych

Politechnika Częstochowska wraz ze spółką Lighthief rewolucjonizują mycie paneli fotowoltaicznych

Politechnika Częstochowska wraz z Częstochowską spółką Lighthief rozpoczęła badania nad zanieczyszczeniami osadzającymi się na instalacjach fotowoltaicznych. Uczelnia i Spółka Ligthief planują również wybudowanie wspólnej testowej instalacji fotowoltaicznej oraz dalsze badania związane z recyklingiem paneli fotowoltaicznych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Wielu producentów paneli fotowoltaicznych apeluje, aby nie czyścić modułów, by nie doprowadzić do usterek mechanicznych. Informują, że niewielki tworzący się osad przeważnie spływa z nich razem z deszczem.

 Jednak aby instalacja fotowoltaiczne przynosiła maksymalne efekty, można od czasu do czasu pozbyć się osiadłych na niej zanieczyszczeń. Oczywiście nie zaleca się robić tego na własną rękę. Czyszczenie wykonywane przez niedoświadczoną osobę może doprowadzić do mikrouszkodzeń, a co za tym idzie spadku wydajności instalacji.

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie, pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac zapoznać się ze wszystkimi zasadami BHP obowiązującymi na pracach wysokościowych. Do tego zaopatrz się prawidłowy osprzęt i środki myjące przeznaczone do tego celu.

Badania nad zanieczyszczeniami

Politechnika Częstochowska wraz z Częstochowską spółką Lighthief rozpoczęła badania na temat zanieczyszczeń osadzających się na instalacjach fotowoltaicznych. Badań tego typu jest w Europie bardzo mało, a wstępne wnioski potwierdzają konieczność zmiany sposobu myślenia w tym temacie – panele należy regularnie myć tak, aby ich skuteczność nie spadała.

Nikt nie prowadził w Polsce jeszcze badań na taką skalę – mówi prezes Spółki Lighthief, Marko Hernaizzainteresowanie firm – operatorów farm – wejściem w ten projekt trochę nas zaskoczyło. Zgłaszają się właściciele instalacji i farm z różnych i bardzo ciekawych środowiskowo obszarów w Polsce (instalacje w kopalniach, na fermach drobiu, blisko terenów rolniczych i nadmorskich). Odzew z branży OZE jest bardzo duży i pozytywny, co potwierdza nasze wstępne założenia, że należy iść tą drogą. Celem badań nad zabrudzeniami instalacji fotowoltaicznych jest analiza relacji ich funkcjonalności i uzysku z poziomem zabrudzenia powierzchni modułów. Jednym zdaniem – badamy to co interesuje wszystkich inwestorów – jak często i czym należy myć instalacje, by nie tracić pieniędzy i energii przez zaburzenia w produkcji prądu wynikające z zabrudzeń. Drugim aspektem, który będziemy badać to wpływ podwyższonej temperatury na terenie większych instalacji fotowoltaicznych (wynikający z produkowanego przez panele fotowoltaiczne ciepła) na uzyski energii z ogniw fotowoltaicznych oraz możliwości obniżenia tejże temperatury poprzez nasadzenia roślinne, chłodzenie powietrzem i wodą lub inne metody hybrydowe. Projekt jest oczywiście rozwojowy i opiera się na pragnieniu jak najlepszego wykorzystania dostępnych zasobów, w duchu zrównoważonego rozwoju i rozsądnego korzystania ze środowiska naturalnego.

Ze strony Politechniki projekt nadzorować będą dr hab. inż. Adam Jakubas, prof. PCz, dr hab. inż. Marek Lis, prof. PCz oraz dr inż. Andrzej Jąderko. Ze strony Wydziału Infrastruktury i Środowiska udział bierze natomiast dr hab. inż. Beata Jabłońska.

Uczelnia i Spółka Ligthief planują również wybudowanie wspólnej testowej instalacji fotowoltaicznej oraz dalsze badania związane z recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Cały projekt wspiera również Urząd Miasta Częstochowa.

Źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.