Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nie daj się oszukać! Program „Czysty Powiat” nie istnieje!

Nie daj się oszukać! Program „Czysty Powiat” nie istnieje!

Podają się za urzędników i obiecują 15 tysięcy złotych dotacji na fotowoltaikę, powołując się na fałszywy program „Czysty powiat”. Informują, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest wpłata wkładu własnego oraz podają numer konta. Wnioski o fałszywą dotację są również dostępne na stronie „Czysty powiat” i służą do wyłudzania danych osobowych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

„Czysty Powiat”

Kiedy wchodzimy na stronę programu „Czysty Powiat”, na pierwszy rzut oka wydaje się on wiarygodnym dofinansowaniem. Dostępne są artykuły o tematyce OZE i elektromobilności, co ma wzbudzić zaufanie wnioskodawców. W informacjach o programie powołują się na najpopularniejsze w Polsce dofinansowanie „Czyste powietrze”.

Deklarują, że mają na celu popularyzację alternatywnych źródeł energii oraz obiecują 15 tysięcy złotych dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.

Dodatkowo informują, że udział w programie nie wyklucza skorzystania ze znanych dofinansowań min. „Mój prąd”, „Agroenergia”, czy Ulgi Termomodernizacyjnej. Zabieg ma na celu jeszcze bardziej wzmocnić wiarygodność akcji.

Oszustwo na fotowoltaikę

Wniosek na stronie, również z początku nie wzbudza podejrzeń. Prośba o podanie m.in. kąta nachylenia, czy procentu nasłonecznienia dachu wygląda na tyle profesjonalnie, że zmanipulowani wnioskujący bez obaw podają swoje dane osobowe, kontaktowe i adres zamieszkania.

Następnie oszuści kontaktują się telefonicznie, podając się za urzędników. Wyłudzają pieniądze “w ramach zaliczki” do skorzystania z programu. Na podstawie danych osobowych pobranych na stronie podszywają się pod powiat, w którym mieszka ich rozmówca.

1 czerwca zadzwonił do mnie pracownik Call Center, mówiąc, że dzwoni w imieniu Powiatowego Centrum Rozwoju. Ze względu na charakter mojej pracy wiem, że nie ma takiej instytucji, więc postanowiłem pociągnąć mojego rozmówcę za język. Odpowiadał wyuczonymi formułkami, kiedy zorientował się, że nie dam się nabrać, rozłączył się – mówi Przemysław Kubicki, sekretarz gminy Błonie dla Świata OZE.

Oszuści podają się za pracowników Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i proponują zakup instalacji fotowoltaicznej oraz otrzymanie 15 tysięcy złotych dotacji. W rozmowie powołują się na nieistniejący program „Czysty Powiat”, łącząc go z istniejącym programem „Mój prąd” mówi Stanisław Ryba, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu dla portalu Starosądeckie.info.Dodają, że warunkiem otrzymania dotacji jest wpłata wkładu własnego i podają numer rachunku bankowego. Próbują w ten sposób wyłudzić nie tylko pieniądze, ale też dane. Wyjaśniamy, że pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu nie prowadzą takiej akcji, a już absolutnie nie proszą o wpłaty zaliczki podając numer konta. Prosimy mieszkańców o niepodawanie żadnych danych osobom dzwoniącym i poinformowanie o tym procederze odpowiednie służb – dodaje.

80y29wcJxWschNazajCjZLufoXESmMeJdcXDRn2P YtDuksHf7CPO6 aB1mKpn9hhjbGhq2gCcgKqFfEPLkh9kbkEHBVv4VUDbRvXt7sHph8eSv5ebaxS9J6wSwc54yPe7 Z2hh4=s0

Podejrzany jest również formularz kontaktowy pseudodotacji, nie mamy podanych żadnych informacji, dzięki którym moglibyśmy skontaktować się z osobami stojącymi za całym nieuczciwym interesem. Możemy jedynie podać własne dane kontaktowe…

Wewnętrzne linkowanie “Polityka Prywatności” przekierowuje nas do strony Euro Call Center zajmującej się sprzedażą bazy danych.

Przegląd potwierdzonych, rządowych dofinansowań do fotowoltaiki znajdziesz w naszym artykule.

Źródło: czystypowiat.pl, Starosądeckie.info/ fot: czystypowiat.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.