Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chcesz przeżyć na pustyni? Źródło wody wskażą ci lasery zasilane panelami słonecznymi

Chcesz przeżyć na pustyni? Źródło wody wskażą ci lasery zasilane panelami słonecznymi

To nie Gwiezdne Wojny – dzięki tej technologii Saudowie ratują ludzkie życia. Lasery zasilane panelami słonecznymi wskazują drogę zbłąkanym na pustyni Nafud na północy Królestwa. Znalazło się tam już 11 laserów, a cała sieć ma składać się aż ze 100 takich urządzeń.

BANER MOBILEB1
Reklama

Lasery zasilane panelami słonecznymi

Rozległa pustynia Nafud na północy Królestwa (64 tys. km2, ponad 20% pow. Polski) słynie z ograniczonych źródeł wody. Zarówno doświadczeni, jak i rozpoczynający swoją przygodę w pustynnym środowisku, mogą łatwo zgubić się na ogromnym i pustym terenie. Na szczęście pojawił się pomysł na ratunek dla zbłąkanych pośród pustynnych piasków.

Wielu ludzi straciło życie na pustyni w pobliżu źródeł wody, ponieważ nie wiedzieli, że są blisko nich powiedział w wywiadzie dla Arab News Mohammad Fohaid Al-Sohaiman Al-Rammali, działacz na rzecz ochrony środowiska, który po kilku próbach ratunkowych wystąpił z inicjatywą umieszczenia laserów w pobliżu zasobów wody.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama


Kolejne lasery włączane są od października 2021 roku dzięki Ministerstwu Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Arabii Saudyjskiej. Laserowe latarnie przeznaczone są do działania w nocy. 

Fotowoltaika ratuje ludzkie życia

Zgodnie z raportem wydanym przez Enjad, ochotniczą ekipę poszukiwawczo-ratowniczą, w zeszłym roku w AS zgłoszono ponad 13 000 pojazdów, które utknęły na pustyniach. Liczba osób zagubionych i pozostawionych na pustyni wyniosła 142. Dwadzieścia osiem z nich straciło życie. 

Arab News mówi m.in. o przypadku Dhuwaihi’ego Hamoud’a Al-Ajaleen’a. 40-letni mężczyzna, który szukał na pustyni drewna dla swojej rodziny, został znaleziony martwy po trzech dniach poszukiwań. Do ostatniej chwili modlił się o ratunek – jego ciało odnaleziono złożone w pozycji modlitewnego pokłonu, który muzułmanie oddają 5 razy dziennie zwróceni w kierunku Mekki.

Historia Al-Ajaleena jest jedną z setek tragedii. Lasery zasilane panelami słonecznymi mogą sprawić, że podobna sytuacja na szczęście już nigdy się nie wydarzy. 


Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak fotowoltaika zapewnia przetrwanie w najtrudniejszych warunkach? Zobacz artykuł: 

źródło: arabnews.com, cgc.gov.sa, twitter.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.