Chcesz przeżyć na pustyni? Źródło wody wskażą ci lasery zasilane panelami słonecznymi

Chcesz przeżyć na pustyni? Źródło wody wskażą ci lasery zasilane panelami słonecznymi

To nie Gwiezdne Wojny – dzięki tej technologii Saudowie ratują ludzkie życia. Lasery zasilane panelami słonecznymi wskazują drogę zbłąkanym na pustyni Nafud na północy Królestwa. Znalazło się tam już 11 laserów, a cała sieć ma składać się aż ze 100 takich urządzeń.

Lasery zasilane panelami słonecznymi

Rozległa pustynia Nafud na północy Królestwa (64 tys. km2, ponad 20% pow. Polski) słynie z ograniczonych źródeł wody. Zarówno doświadczeni, jak i rozpoczynający swoją przygodę w pustynnym środowisku, mogą łatwo zgubić się na ogromnym i pustym terenie. Na szczęście pojawił się pomysł na ratunek dla zbłąkanych pośród pustynnych piasków.

Wielu ludzi straciło życie na pustyni w pobliżu źródeł wody, ponieważ nie wiedzieli, że są blisko nich powiedział w wywiadzie dla Arab News Mohammad Fohaid Al-Sohaiman Al-Rammali, działacz na rzecz ochrony środowiska, który po kilku próbach ratunkowych wystąpił z inicjatywą umieszczenia laserów w pobliżu zasobów wody.


Kolejne lasery włączane są od października 2021 roku dzięki Ministerstwu Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Arabii Saudyjskiej. Laserowe latarnie przeznaczone są do działania w nocy. 

Fotowoltaika ratuje ludzkie życia

Zgodnie z raportem wydanym przez Enjad, ochotniczą ekipę poszukiwawczo-ratowniczą, w zeszłym roku w AS zgłoszono ponad 13 000 pojazdów, które utknęły na pustyniach. Liczba osób zagubionych i pozostawionych na pustyni wyniosła 142. Dwadzieścia osiem z nich straciło życie. 

Arab News mówi m.in. o przypadku Dhuwaihi’ego Hamoud’a Al-Ajaleen’a. 40-letni mężczyzna, który szukał na pustyni drewna dla swojej rodziny, został znaleziony martwy po trzech dniach poszukiwań. Do ostatniej chwili modlił się o ratunek – jego ciało odnaleziono złożone w pozycji modlitewnego pokłonu, który muzułmanie oddają 5 razy dziennie zwróceni w kierunku Mekki.

Historia Al-Ajaleena jest jedną z setek tragedii. Lasery zasilane panelami słonecznymi mogą sprawić, że podobna sytuacja na szczęście już nigdy się nie wydarzy. 


Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak fotowoltaika zapewnia przetrwanie w najtrudniejszych warunkach? Zobacz artykuł: 

źródło: arabnews.com, cgc.gov.sa, twitter.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.