Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen zainwestuje w litewskie morskie farmy wiatrowe

Orlen zainwestuje w litewskie morskie farmy wiatrowe 

Orlen zainwestuje w litewskie morskie farmy wiatrowe

Wchodzące w skład Grupy ORLEN spółki ORLEN Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na litewskich wodach. 

Reklama

Orlen zainwestuje w litewskie morskie farmy wiatrowe 

Zawarte porozumienie jest istotne w kontekście zaangażowania Grupy ORLEN w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich. Łączny potencjał projektów morskiej energetyki wiatrowej w litewskiej części Bałtyku szacowany jest na ok. 3,3 GW.

W 2023 roku Litwa przeprowadzi co najmniej jedną aukcję na projekt wiatrowy o mocy 700 MW, a wolumen ten może jeszcze ulec znacznemu zwiększeniu. 

Umowa z Klaipėdos Nafta AB ma pozwolić na wypracowanie strategii utrzymania projektów, dotyczącej całego cyklu życia inwestycji, obejmującego około 25 lat. Porozumienie zakłada możliwość rozwoju współpracy także na kolejne projekty.

Polski koncern na litewskich wodach

Grupy ORLEN do 2030 roku chce zainwestować 47 mld zł w nisko- i zeroemisyjną energetykę. Istotną rolę w tych projektach odegra morska energetyka wiatrowa, także poza granicami Polski.

– Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich szacowany jest łącznie na około 26 GW. Postrzegamy to jako wielką szansę rozwojową zarówno dla Grupy ORLEN, jak i transformacji energetycznej całego regionu.

Odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim projekty wiatrowe, są bardzo istotnym elementem
uniezależniania naszej części Europy od paliw kopalnych (…) powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W Litwie na początku tego roku elektrownie wiatrowe miały największy udział w lokalnej produkcji energii elektrycznej – 45%, elektrownie cieplne – 23%, elektrownie wodne i słoneczne – 25%, a pozostałe elektrownie – 7%. Energetyka wiatrowa pozwala skutecznie obniżać rachunki za prąd w tym kraju – nawet o ponad 30%.


źródło: orlen.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.