1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Litwa zerwała z energią z Rosji! Koniec importu rosyjskiej ropy, gazu i prądu na Litwę

Litwa zerwała z energią z Rosji

Litwa zerwała z energią z Rosji! Koniec importu rosyjskiej ropy, gazu i prądu na Litwę

Litwa zerwała z energią od Rosji i jest już niezależna energetycznie od Kremla. Od 22 maja 2022 roku Litwa nie importuje już z Rosji prądu, gazu i ropy. W utrzymaniu stabilności pomagają Litwie OZE, w szczególności energia wiatrowa.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Litwa zerwała z energią z Rosji

Nord Pool, ogólnoeuropejska giełda energii, zdecydowała o zaprzestaniu handlu rosyjską energią elektryczną z jej jedynym importerem w krajach bałtyckich, czyli rosyjskim Inter – RAO. Oznacza to, że od niedzieli 22 maja Litwa zakończyła import rosyjskich dostaw ropy, energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

– To nie tylko niezwykle ważny kamień milowy dla Litwy w jej drodze do niezależności energetycznej, ale także wyraz naszej solidarności z Ukrainą. Musimy przestać finansować rosyjską machinę wojenną powiedział Dainius Kreivys, minister energetyki Litwy.

Minister podkreślił też, że Litwini osiągną pełną niezależność energetyczną, gdy państwowy system elektroenergetyczny zostanie w pełni zsynchronizowany. Litwa zerwała z energią z Rosji chce zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną poprzez lokalną produkcję zielonej energii oraz stać się eksporterem energii elektrycznej.

Litewski miks energetyczny

Zapotrzebowanie Litwy na gaz zaspokajane jest przez terminal LNG w Kłajpedzie dzięki dostawom z USA. Coraz więcej litewskiej energii elektrycznej wytwarzane jest lokalnie. 

W 2019 roku litewskie farmy wiatrowe zapewniły 1,5 TWh energii elektrycznej, co stanowi nieco ponad jedną trzecią całkowitej produkcji energii w kraju oraz ponad 11,2 % energii zużywanej w Litwie. W ubiegłym roku produkcja energii elektrycznej przez litewskie farmy wiatrowe była najwyższa w historii energetyki wiatrowej w kraju, o czym decydowały warunki pogodowe.

Obecnie na Litwie buduje się 20 elektrowni OZE (tj. podpisano list intencyjny, wydano warunki przyłączenia lub podpisano umowę): 18 wiatrowych, 1 słoneczną i 1 na biomasę. Łączna moc wszystkich z nich to 1045 MW. 

Litwa ponadto importuje energię z krajów UE poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą. Orlen Lietuva, jedyny importer ropy na Litwie, odmówił importu rosyjskiej ropy ponad miesiąc temu.

źródło: enmin.lrv.lt, enerdata.net

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.