Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen zainwestuje na Litwie? Obajtek w Wilnie, chce budować farmy wiatrowe na Bałtyku

Orlen zainwestuje na Litwie

Orlen zainwestuje na Litwie? Obajtek w Wilnie, chce budować farmy wiatrowe na Bałtyku

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN spotkał się z Ingridą Šimonytė, Premier Litwy. Rozmowy dotyczyły m.in. dalszego rozwoju rafinerii w Możejkach i planowanych przez koncern inwestycji w energetykę wiatrową, wodór, a także małą energetykę jądrową. Czy Orlen zainwestuje na Litwie i jak ta współpraca może zwiększyć niezależność energetyczną naszego regionu?

Reklama

Orlen zainwestuje na Litwie?

Grupa ORLEN, inwestuje w aktywa na Litwie, wzmacniając pozycję rynkową ORLEN Lietuva. To strategiczna spółka, która zarządza jedyną rafinerią w regionie bałtyckim, obecnie już w 100% przerabiającą ropę spoza kierunku wschodniego.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN podczas spotkania z Ingridą Šimonytė, Premier Republiki Litwy przedstawił główne strategiczne cele, których realizacja wzmocni gospodarki obu państw, a przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne tej części Europy. 

Przygotowujemy się do podjęcia decyzji inwestycyjnych w sprawie realizacji na Litwie ważnych z punktu widzenia całego regionu przedsięwzięć energetycznych. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną litewską. Energetyka to kolejne pole do współpracy, ponieważ zarówno dla Litwy, jak i Polski, bezpieczeństwo energetyczne stanowi priorytet – mówił 25 kwuetnia w Wilnie Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Jednym ze strategicznych kierunków rozwojowych, wyznaczających przyszłość Grupy ORLEN, jest rozbudowa potencjału energetyki wiatrowej. Koncern inwestuje już w Polsce w lądowe farmy wiatrowe i jako pierwszy w kraju rozpocznie budowę elektrowni wiatrowej na morzu. Do inwestycji w offshore przygotowuje się także Litwa. Grupa ORLEN, zamierza przystąpić do najbliższej aukcji na koncesję na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW na litewskiej części Bałtyku.

Polskie inwestycje na Litwie

Grupa ORLEN analizuje również możliwość zainwestowania w lądowe farmy wiatrowe, które byłyby zlokalizowane przy rafinerii w Możejkach. Ich łączna moc mogłaby wynieść 57 MW. Obecnie koncern przygotowuje się do podjęcia decyzji w tej sprawie.

W plany związane z rozwojem energetyki wiatrowej na Litwie wpisuje się też możliwość zainwestowania w produkcję zielonego wodoru. Koncern dostrzega także potencjał do rozwoju małej energetyki jądrowej, który zaprezentował stronie litewskiej. Realizacja tych przedsięwzięć byłaby kolejnym krokiem w transformacji energetycznej Grupy ORLEN i osiągnięcia przez nią neutralności emisyjnej do 2050 roku, a jednocześnie wzmocniła bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

Grupa ORLEN podejmuje już konkretne działania w tym kierunku. Należąca do spółki ORLEN Lietuva rafineria w Możejkach, jedyna w regionie bałtyckim, już w pełni zrezygnowała z dostaw rosyjskiej ropy.

Więcej o polsko-litewskiej współpracy biznesowej:

źródło i zdj. główne – orlen.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.