Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czeska kolej: autonomiczne i wodorowe pociągi

Czeska kolej: autonomiczne i wodorowe pociągi

Czechy stawiają na ekologiczną i autonomiczną kolej. W centrum testowym Velim trwają prace nad modernizacją torów, na które niebawem mają wjechać wodorowe i autonomiczne pociągi.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zmniejszyć ślad węglowy

Na torze doświadczalnym w Velim (Železniční stanice Velim) trwają prace modernizacyjne, które umożliwią przeprowadzenie testów autonomicznych i bezemisyjnych wodorowych pociągów. W ciągu pięciu lat inwestycja pochłonie 24 mln euro. 

Czeski Instytut Badawczy Kolejnictwa (Výzkumný Ústav Železniční – VUZ) planuje zainstalować własne źródła zielonej energii. Wytwarzanie energii odnawialnej ma być połączone z produkcją zielonego wodoru, który będzie wytwarzany na miejscu w centrum testowym. 

Prezes VUZ, Martin Bělčík mówi, że środki przewidziane na tę inwestycję mają pomóc w redukowaniu emisji i zmniejszeniu śladu węglowego na torach oraz w samym centrum. 

Znaczna część tej kwoty zostanie przeznaczona na usługi oferowane na mniejszym torze testowym, a także na technologie, które pomogą nam w dalszej redukcji emisjipodał prezes VUZ.

image 9
Alstom TER Hybrid2, fot. cdvuz.cz

Technologie na torach

Do najważniejszych inwestycji należy wyposażenie jednego z toru testowego w system ETCS, który został już zamontowany na większym torze testowym o długości aż 13,276 km. Prędkość, jaką można na nim rozwinąć, sięga 230 km/h. ETCS to Europejski System Sterowania Pociągiem, który umożliwia kompatybilne sterowanie ruchem w całej Europie.

VUZ przygotowuje się również do testów autonomicznych pojazdów szynowych, które miałyby poruszać się w obszarach miejskich i podmiejskich. Fundamentem wszystkich działań jest zmniejszenie śladu węglowego.

– Gwarantujemy naszym klientom, że energia elektryczna w naszym zakładzie pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Obecnie przygotowujemy projekt wytwarzania własnych źródeł energii z paliw niekopalnych, aby pokryć nie tylko nasze własne zużycie, ale także produkcję zielonego wodoru zapewnia prezes VUZ.

Badania pojazdów szynowych odbywają się w laboratorium badawczym (ZL) VUZ, które jest jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w dziedzinie badań pojazdów szynowych od 1950 roku.

źródło: railjournal.com, cdvuz.cz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.