Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wychwytywanie dwutlenku węgla: 50% więcej projektów w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Czy ma to sens?

Wychwytywanie dwutlenku węgla: 50% więcej projektów w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Czy ma to sens?

Globalne plany budowy zakładów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla rozrosły się w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Rządy i firmy przyspieszają poszukiwania sposobów ograniczenia emisji i ograniczenia globalnego ocieplenia do połowy wieku. Wychwytywanie dwutlenku węgla staje zyskuje na popularności, na co wskazuje najnowszy raport.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wychwytywanie dwutlenku węgla zyskuje na popularności

Przepustowość planowanych projektów wzrosła do 111 mln ton rocznie pod koniec września. To wzrost o 52% w porównaniu z 73 mln t na koniec 2020 roku podał w rocznym raporcie Global CCS Institute z Melbourne. W momencie wejścia tych projektów w życie, potroją one obecne możliwości wychwytywania CO2, które wynoszą 40 mln ton rocznie.

co2
Wzrost popularności technologii wychwytywania CO2, źródło: globalccsinstitute.com

Wciąż pojawiają się nowe impulsy do redukcji emisji wzrósł, na co zwrócił uwagę dyrektor generalny Global CCS Institute, Alex Zapantis.

Powody do inwestycji stają się znacznie silniejsze z perspektywy biznesowej. Koszty spadają powiedział Zapantis.

Wszystko to wynika z szybko rosnących oczekiwań co do silniejszych działań na rzecz klimatu ze strony prawie wszystkich. Dlatego nadal będziemy obserwować wzrost liczby projektów – dodał.

Chociaż wychwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery spotyka się krytyką, to takie projekty zyskują  jednak coraz większe grono zwolenników.

Wychwytywanie dwutlenku węgla w ogniu krytyki ale na fali 

Wg. niektórych analiz technologia bezpośredniego wychwycenia całej emisji CO2 z atmosfery wymagałaby prawie tyle samo energii, ile zapewniły wszystkie paliwa kopalne, które doprowadziły do globalnego ocieplenia.

Największy na świecie obiekt tego typu został otwarty we wrześniu na Islandii i kosztował 10-15 mln $. Zakład Climeworks Orca ma co roku wychwytywać 4000 ton dwutlenku węgla z powietrza – to odpowiednik emisji z około 870 samochodów. Wychwycony CO2 jest następnie mieszany z wodą i wstrzykiwany do skały bazaltowej 1 km pod ziemią, gdzie powoli zamienia się w stały minerał węglanowy. Zajmuje to dwa lata.

Tak więc teoretycznie potrzeba byłoby ośmiu milionów takich zakładów, aby wychwycić roczne emisje dwutlenku węgla na świecie. Koszt? 80-120 bilionów $.

Zwolennicy, w tym Międzynarodowa Agencja Energii, uważają natomiast wychwytywanie za niezbędne do osiągnięcia zerowej emisji netto. Takie technologie mogłyby opierać się przecież na odnawialnych źródłach energii.

co 2 zdj 1
W Europie, stymulowanej przez rygorystyczne cele emisyjne i wysokie ceny emisji dwutlenku węgla, opracowywanych jest 35 projektów. Wielka Brytania, Belgia i Holandia rozpoczęły w tym roku 17.

Raport instytutu dotyczący projektów wychwytywania emisji CO2 jest zwykle kompilowany corocznie, ale w tym roku został opublikowany wcześniej niż zwykle. Autorzy przesunęli datę publikacji z uwagi na szczyt klimatyczny COP26, który ma odbyć się w tym miesiącu w Glasgow.

Konferencja ONZ może zwiększyć uzasadnienie biznesowe dla projektów, jeśli rządy zgodzą się na ramy, które uznają i cenią projekty wychwytywania CO2 wraz z innymi źródłami redukcji emisji.

źródło: reuters.com, climeworks.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.