Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny: sposób na wychwytywanie i recykling gazów z przemysłu chemicznego

china

Chiny: sposób na wychwytywanie i recykling gazów z przemysłu chemicznego

Eksperci ds. ochrony środowiska określają chińskie fabryki nylonu jako wielkich emitentów gazów cieplarnianych. Wyeliminowanie kilku tysięcy ton gazów z produkcji nylonu rocznie miałoby znaczny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych z tej gałęzi przemysłu. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Gaz rozweselający, ale wysokoemisyjny

Redakcja InsideClimate News wskazała, że emisje podtlenku azotu z fabryk nylonu w Chinach mogą być równe emisji gazów cieplarnianych, wytwarzanych przez około 25 milionów samochodów. Odpowiada to 1,7 miliarda ton emisji dwutlenku węgla od teraz do 2035 roku. Aby obliczać podobne ilości emisji, używa się odpowiednich kalkulatorów, w tym wypadku autorstwa amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. 

Pomysł na wychwytywanie CO2

Metodą recyklingu możemy znacznie obniżyć koszt gazu (azotu) i uczynić proces produkcji przyjaźniejszym dla środowiska powiedział Geng Xue, kierownik sprzedaży w Linggas. 

Firma Linggas z Pekinu sprzedaje gazy przemysłowe wykorzystywane np. do produkcji elektroniki i stosowanych w innych sektorach gospodarki. We wrześniu zeszłego roku w fabryce rozpoczęto proces wychwytywania i oczyszczania podtlenku azotu w firmie Henan Shenma Nylon Chemical Company w środkowych Chinach, Teraz w firmie produkującej nylon wychwytuje się około 6000 ton gazu rocznie. Linggas planuje wychwytywać i przetwarzać ponownie dodatkowe 12000 ton w zakładzie Shenma oraz w innych zakładach. 

Popyt na podtlenek azotu

W chińskim przemyśle elektronicznym rośnie popyt na podtlenek azotu. Gaz używany jest do produkcji płaskich wyświetlaczy LCD. Używa się go w przemyśle spożywczym i medycznym, jako środek znieczulający w stomatologii. Podtlenek azotu jest też stosowany w formie utleniacza w paliwie do silników rakietowych, a także w branży fotowoltaicznej.

Ostatnie prognozy Światowego Instytutu Zasobów szacują, że technologia redukcji emisji gazów może pomóc Chinom sprowadzić emisje podtlenku azotu z zakładów kwasu adypinowego niemal do zera do 2030 roku. 

Kwas adypinowy to środek używany do produkcji klejów, smarów, produkcji środków owadobójczych, ale także w przemyśle spożywczym (E355) – spulchnia i ma właściwości żelujące. Zakłady chemiczne produkujące kwas adypinowy, kluczowy składnik w produkcji nylonu i poliuretanu, uwalniają ogromne ilości podtlenku azotu jako niepożądanego produktu ubocznego. 

źródło: Inside Climate News, Groszek zdrowia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.