Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielony przemysł szklarski: projekt wychwytywania dwutlenku węgla

okna

Zielony przemysł szklarski: projekt wychwytywania dwutlenku węgla

Obniżenie emisji dwutlenku węgla jest celem światowego przemysłu. Każda gałąź gospodarki boryka się z wyzwaniami dotyczącymi ilości wytwarzanego CO2. Przed szansą na efektywne obniżenie poziomu emisji i wdrożenie korzystnych rozwiązań energetycznych stanął też przemysł szklarski. Czy udało się opracować odpowiedni plan dekarbonizacji?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Producenci zaznaczają, że technologia produkcji szkła nie ma znacząco negatywnego oddziaływania na środowisko. Szkło jest surowcem w pełni przetwarzanym, co stawia go dużo wyżej pod względem bezpieczeństwa i mniejszej szkodliwości dla środowiska, niż produkcja (i odpady) plastiku. Jednak jak każda fabryka, także i huta szkła emituje CO2. Dlatego brytyjska spółka chemiczna C-Capture i japoński producent szkła Pilkington postanowiły zrobić eksperyment z zastosowaniem nowoczesnej technologii wychwytywania i zatrzymywania dwutlenku węgla.

Projekt wart uwagi

Firma C-Capture z siedzibą w Leeds opracowuje technologię, która ma zminimalizować emisję CO2 z przemysłu szklarskiego. To jedna z ciekawszych informacji z branży energii odnawialnej i ochrony środowiska z ubiegłego tygodnia. Celem projektu jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do produkcji szkła o ponad 40%. 

Firmy chcą propagować alternatywne podejście do wytwarzania surowców, ograniczając zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych. Z uwagi na kosztowność tej technologii, C-Capture złożył wniosek do Innovate UK’s Sustainable Innovation Fund o dofinansowanie projektu. Nowe rozwiązanie miałoby zostać wykorzystane właśnie w hucie szkła japońskiego Pilkington. 

Cieszymy się, że otrzymaliśmy dofinansowanie od Innovate UK, które pomoże nam pokazać, jaki potencjał tkwi w nowych rozpuszczalnikach C-Capture. Chcemy udowodnić, że najnowsze odkrycie będzie przydatne w przemyśle, który jak dotąd uważano, jest trudną gałęzią w dążeniu do dekarbonizacji powiedziała dr Helen Atkinson, kierownik ds. rozwoju w C-Capture.

Projekt odpowiada na wyzwania współczesnego przemysłu, który musi ulec modernizacji i przemianie ze względu na nowe regulacje prawne dotyczące ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Technologia C-Capture ma zadanie wychwycić dwutlenek węgla, wykorzystując w produkcji nową klasę rozpuszczalników wolnych od amin (pochodnych amoniaku). Spółka jest gotowa podjąć się tego projektu badawczego na szeroką skalę, aby mógł być powszechnienie wykorzystany w przemyśle szklarskim podczas produkcji z tego surowca.

Samo C-Capture zostało założone w 2009 roku i jest spółką spin-out Wydziału Chemii Uniwersytetu w Leeds. Niedawni inwestorzy to IP Group, Drax i BP Ventures. C-Capture wierzy, że technologia wychwytywania dwutlenku węgla może być zastosowana w wielu procesach energetycznych: podczas wytwarzania energii z węgla, gazu, biomasy i przemysłu stalowo-aluminiowego. Rozwiązanie C-Capture ma być ekonomiczne i konkurencyjne w świetle zielonej przemiany świata.

Źródło: businessgreen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.