Narodowe Sprzątanie Rzek – przyłączysz się? [WYWIAD]

Narodowe Sprzątanie Rzek – przyłączysz się? [WYWIAD]

Wytwarzamy ogromne ilości odpadów. Niestety wiele z nich zamiast na wysypisko trafia do lasów czy rzek. Fundacja EcoTravel od kilku lat organizuje sprzątanie rzeki Dłubnia w Nowej Hucie. W tym roku wydarzenie ma szansę stać się ogólnopolskie. Z okazji Święta Niepodległości fundacja zachęca każdego z nas, by wybrać się na spacer nad najbliższą wodę i posprzątać ją ze śmieci. Więcej na ten temat opowiedział nam Marcin Pawlik, Prezes Fundacji.

Jak oceniają Państwo „kondycję” rzek i stopień ich zanieczyszczenia?

Śmieci stają się coraz droższym problemem. Wiele osób stara się „oszczędzać” wywożąc je do lasów czy nad rzeki. I nie jest to problem wyłącznie terenów wiejskich, bo sami jesteśmy świadkami tego, że dzieje się tak również w miastach. Od lat sprzątamy brzegi rzeki Dłubnia.

Skoro jest problem to z nim walczmy!

Nie jest to tak proste i tak oczywiste. Jeśli chodzi np. o zanieczyszczenie powietrza to można wymienić piec w domu i dostać do niego dofinansowanie. Inaczej jest z wymianą kanalizacji w mieście. Tego nie da się zrobić łatwo i małymi środkami. Pamiętajmy, że problemem wielu miast i miasteczek w Polsce jest brak rozdzielności kanalizacji sanitarnej od burzowej. Z tego powodu nadwyżki ścieków podczas intensywnych opadów atmosferycznych są odprowadzane wprost do naszych rzek.

Co zatem możemy zrobić?

Rozwiązaniem jest edukacja ekologiczna. Obserwujemy, że u najmłodszych jest już dobrze utrwalana i to rodzice mogą się od swoich dzieci wielu rzeczy nauczyć! Zachęcamy do ciągłej edukacji i przekazywania innym odpowiednich proekologicznych, prostych zasad – mniej plastiku w domu to mniej plastiku w koszu na śmieci a przez to mniej problemów z segregowaniem. 

Jak do tej pory wyglądały akcje sprzątania organizowane przez fundację?

Co roku na wiosnę i jesień organizujemy akcję #CzystaDłubnia. Od 5 lat przyciąga ona mieszkańców, którzy sprzątają brzegi rzeki i samą rzekę brodząc w woderach. Organizujemy też „spływanie za sprzątanie”, czyli spływ kajakowy rzeką Dłubnią, podczas którego sprzątane są śmieci. W akcję zaangażowane są lokalne władze, miejskie przedsiębiorstwa i grono mieszkańców, którzy w formie rodzinnego pikniku spędzają razem czas nad brzegiem rzeki. Ostatnie wydarzenie odbyło się 18 października.

Tym razem akcja ma szansę stać się ogólnopolska?

Ten rok jest wyjątkowy i nasza akcja nie mogła się odbyć, bo rokrocznie przyciągała ponad setkę osób. Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, a dokładniej zakaz zgromadzeń, postanowiliśmy, że zachęcimy wszystkich Polaków do posprzątania rzek, potoków, stawów czy jezior w ich okolicy. Taki niecodzienny rodzinny spacer nad rzekę w święto narodowe to nasza odpowiedzialność. Uczcijmy Święto Niepodległości w ten wyjątkowy sposób. W trakcie sprzątania pamiętamy o zakrywaniu ust i nosa. I koniecznie zabierzmy ze sobą worek na śmieci.

Zachęcamy też wszystkich do zrobienia sobie zdjęcia ze sprzątania i wysłania go na adres mailowy: fundacja@ecotravel.pl. Umieścimy je na naszej stronie i pochwalimy się innym, jak można spędzić wolny czas z pożytkiem dla najbliższej okolicy.

71186607 895267097521311 6766350907580874752 o
fot. facebook.com/fundacjaecotravel

 Czy takie wydarzenia mają sens?

Oczywiście. Uczymy nasze dzieci szacunku do najbliższego otoczenia i przyrody, zwracamy uwagę na zachowania, które nie powinny mieć miejsca, dajemy dobry przykład. Co więcej, nie siedzimy w domu przed komputerem tylko aktywnie i pożytecznie spędzamy czas w rodzinnej atmosferze! W tym roku mamy dodatkowo okazję pokazać, że jesteśmy odpowiedzialni za swój kraj w tym wyjątkowym święcie narodowym.

Zasady bezpiecznego sprzątania rzeki:

  • Nie zbieraj rozbitego szkła i ostrych śmieci (puszki po konserwach itp.).
  • Nie odkręcaj butelek jeśli znajdują się w nich płyny niewiadomego pochodzenia.
  • Odpowiednie ubranie – sportowe buty, długie spodnie, bluza z długimi rękawami, czapka i rękawiczki (najlepiej takie jak do prac w ogrodzie) – ochronią od gałęzi i przybrzeżnych krzaków
  • Zachowaj szczególną ostrożność przy brzegach rzeki – w wielu miejscach są one bardzo strome, a woda w rzece jest głęboka.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.