W 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie

Do 2050 roku Unia Europejska ma być neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych – tak zakłada przyjęta w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską długoterminowa strategia “Czysta planeta dla wszystkich”. Dla Polski oznacza to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że nasza energetyka opiera się w 80% na spalaniu węgla. Jesteśmy też sytuowani w czołówce największych “węglowych trucicieli” Europy.

Donald Trump zamknął program monitorowania emisji CO2

Podczas gdy uwaga Amerykanów skupiona jest na problemie z irańskim porozumieniem nuklearnym oraz skandalach z udziałem prawników Prezydenta USA Donalda Trumpa, administracja USA po cichu zamknęła system monitorowania emisji dwutlenku węgla oraz metanu (Carbon Monitoring System – CMS). Rocznie USA przeznaczały na ten projekt badawczy NASA środki w wysokości 10 milionów dolarów.

Naukowcy przewidują, że dalsza emisja CO2 doprowadzi do ogromnej redukcji fauny i flory

Jeśli nie zrobimy czegoś z emisją dwutlenku węgla, to możemy doprowadzić do masowego wymierania zwierząt i roślin. Jak możemy przeczytać w raporcie opracowanym przez World Wildlife Federation (WWF), dalsza emisja CO2 na obecnym poziomie jest bardzo szkodliwa dla fauny i flory. Wystarczy średni wzrost temperatury o 1,5°C, aby wymarła połowa gatunków.