W 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie

Do 2050 roku Unia Europejska ma być neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych – tak zakłada przyjęta w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską długoterminowa strategia “Czysta planeta dla wszystkich”. Dla Polski oznacza to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że nasza energetyka opiera się w 80% na spalaniu węgla. Jesteśmy też sytuowani w czołówce największych “węglowych trucicieli” Europy.

Donald Trump zamknął program monitorowania emisji CO2

Podczas gdy uwaga Amerykanów skupiona jest na problemie z irańskim porozumieniem nuklearnym oraz skandalach z udziałem prawników Prezydenta USA Donalda Trumpa, administracja USA po cichu zamknęła system monitorowania emisji dwutlenku węgla oraz metanu (Carbon Monitoring System – CMS). Rocznie USA przeznaczały na ten projekt badawczy NASA środki w wysokości 10 milionów dolarów.

Naukowcy przewidują, że dalsza emisja CO2 doprowadzi do ogromnej redukcji fauny i flory

Jeśli nie zrobimy czegoś z emisją dwutlenku węgla, to możemy doprowadzić do masowego wymierania zwierząt i roślin. Jak możemy przeczytać w raporcie opracowanym przez World Wildlife Federation (WWF), dalsza emisja CO2 na obecnym poziomie jest bardzo szkodliwa dla fauny i flory. Wystarczy średni wzrost temperatury o 1,5°C, aby wymarła połowa gatunków.

Grafenowa konwersja CO2

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest obecnie tematyką wielu badań prowadzonych przez uniwersytety na całym świecie. Bliźniaczym pomysłem jest wykorzystanie szkodliwego CO2 do celów przemysłowych lub produkcji paliwa. Jedno…