Mur lasu dookoła Madrytu

W stolicy Hiszpanii powstanie 75-kilometrowy zielony mur, ale nie betonowy, a zielony. Wielki las wokół miasta z prawie pół milionem nowych drzew ma pomóc w obniżeniu poziomu ciepła i emisji CO2. 

Madryt nie chce być wyspą ciepła

Zielona obwodnica stolicy Hiszpanii to jeden z przejawów zielonej transformacji. „Metropolitan Forest” to projekt łączący obszary naturalne między innymi El Pardo na północy miasta z biegami rzek Manzanares i Jarama na południowym wschodzie. Leśny mur obejmuje 14 200 hektarów, które zostaną obsadzone blisko pół milionem drzew.

Zielona infrastruktura będzie rozciągać się na ponad 75-kilometrowym odcinku wokół stolicy. Drzewa będą redukować miejskie emisje, ochłodzą rozgrzaną miejską wyspę ciepła i przyniosą korzyści zdrowotne ludziom, także tym, uprawiającym sport na łonie natury. Długodystansowym celem jest przywrócenie bioróżnorodności oraz walka ze zmianami klimatu.

źródło: elpais.com/RUBIO ARQUITECTOS

Wielki mur Madrytu

Spośród 33 zgłoszonych propozycji na projekt zielonej struktury jury wybrało już zwycięzców. Celem uczestników było stworzenie zrównoważonej przestrzeni, która przyczyni się nie tylko do upiększenia miasta, ulepszenia komunikacji, ale także do poprawy jakości życia.

źródło: elpais.com/ALDAYJOVER

Plan zakładania puszczy został podzielony na pięć obszarów – każdy z nich to teren o innych wymogach krajobrazowych i środowiskowych. Przewiduje się między innymi renaturalizację ścieżki równoległej do biegu rzeki, utworzenie ścieżki pieszo-rowerowej, a odrestaurowany most San Fernando posłuży jako połączenie z północno-zachodnim odcinkiem zielonego pierścienia rowerowego, który już otacza miejskie centrum stolicy. 

Las będzie budowany przez 12 lat, koszt wyniesie 77 mln euro. W pierwszym roku działania będą prowadzone w sześciu dzielnicach na obszarze 70 hektarów.

Zielony las wokół miasta, źródło: sferaproyectoambiental.org

źródło i fot.: elpais.com, brightbies.com, sferaproyectoambiental.org, arquitecturaviva.com