Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mieszkania 2.0, czyli smart rozwiązania w branży nieruchomości

Mieszkania 2.0, czyli smart rozwiązania w branży nieruchomości

Jakie technologie kryją się pod hasłem inteligentnego domu? Czy Polacy pozostają konserwatywni względem kreowania domowego zacisza, czy może inwestują w najnowocześniejsze zdobycze techniki? Sprawdzamy, czy smart rozwiązania zyskały u nas uznanie. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Smart home

Jeśli miasta mają posiadać miano smart city to i poszczególne budynki powinny wykorzystywać inteligentne rozwiązania. Można do nich zaliczyć, chociażby sterowanie patentów głosem, czy obsługiwanie ich z dowolnego miejsca i w każdej chwili za pomocą aplikacji. W dużej mierze takie rozwiązania bazują na sztucznej inteligencji i robotyce, które w ostatnich latach rozwinęły się do gigantycznych rozmiarów.

Personalizacja

Lubisz ustalać własne zasady i nie chcesz korzystać z konwencjonalnych rozwiązań? Smart home daje możliwość zaprogramowania własnego scenariusza. Spersonalizowanie wyposażenia domowego, pozwala dopasować je tak, jak sobie wymarzymy. I tak w inteligentnym domu możemy np. zaprogramować, kiedy zapali się światło, jakie będzie mieć natężenie, kiedy włączy się muzyka i zasłonią rolety. Najlepiej te fotowoltaiczne, wytwarzające energię elektryczną ze słońca. 

Na czasie

Już teraz wykorzystujemy zdobycze techniki i korzystamy z rozwiązań smart, np. w regulujemy skalę ogrzewania domu i korzystamy ze sterowania oświetleniem. Jak wynika z badania firmy Somfy, chcemy wyposażać nimi wnętrza jeszcze częściej. 

40% Polaków już korzysta z rozwiązań smart home, a 60% wkrótce zainwestuje w nowoczesne rozwiązania w swoich mieszkaniach. Natomiast 16% zapytanych osób nie spotkało się z terminem smart home. Kluczowa, jak mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy Polska, w procesie unowocześniania mieszkań, jest integracja wszystkich systemów. Już teraz według badań firmy, 43% osób korzystających ze smart rozwiązań, ma je ze sobą połączone.

 – Konsumenci zaczynają rozumieć, że smart home to nie tylko pojedyncze rozwiązanie, ale cały ekosystem, który można dostosować do stylu życia mieszkańców podaje na łamach portalu Newseria i dodaje, że 8 na 10 osób jest zadowolonych z dotychczasowych smart rozwiązań w swoim domu.

cv2Q5zxIYyf79J4rx8qhJjfvKnJVZeeJxxV9twVWHC48383lgU5cZc537AijaJ
Brama sterowana za pomocą aplikacji, źródło: wisniowski.pl

Światło, zapal się!

Kto lubi wstawać z ciepłego łóżka, aby zgasić światło na noc lub wyłączyć wieżę (pilot nie ma baterii lub nie możemy go znaleźć)? Wśród przebadanych przez Somfy, 22% osób  chciałoby zainwestować w możliwość sterowania oświetleniem, a 14% w regulowanie temperatury i zamontowanie monitoringu. Co dziesiąty pytany, skłoniłby się do inwestycji w automatyczne żaluzje. Radosław Borkowski dodaje, że ludzie chcą zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa, a najlepiej gdyby mogli z każdego miejsca kontrolować, co dzieje się za drzwiami domu. 

Pc6k47OUJ V1 8ZJ8o8v n06AGw6KzxOM6eRh4NXAqy BwLdSlYtoZ8vFP 17JCGTWiD8DsZoCOFCRYDbo1zxNJ6 6 Siruxf0i44Mtrte7tRrFg pF26rRmWR8J8kpCiIbzIs
Smart żarówka, współpracująca z Apple HomeKit oraz Google Assistant, źródło: Z-home

Tym samym nieruchomości smart, spełniają i inne, coraz bardziej aktualne potrzeby: są ekologicznym rozwiązaniem oraz podnoszą wartość danego obiektu. 

źródło: newseria.pl, fot. wisniowski.pl, unsplash.com, Z-home

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.