O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa… Czyli jak wykorzystać potencjał zacienienia zewnętrznego

O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa… Czyli jak wykorzystać potencjał zacienienia zewnętrznego

Transformacja energetyczna trwa. Dla poprawy komfortu cieplnego warto użyć naturalnych funkcji drzew, które mogą regulować poziom ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Zacienienie zewnętrzne to sposób na ograniczenie kosztów klimatyzacji latem, jak i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie zimą.

Drzewa mogą spełniać funkcję grzewczą, jak i chłodzącą. Zimą, kiedy z gałęzi drzew spadają liście, więcej światła słonecznego może trafić do domu. Podczas letnich i ciepłych dni, liście na drzewach ochraniają nas przed nadmierną ilością światła przedostającego się do mieszkania. 

We współczesnym budownictwie można wykorzystywać zarówno najnowsze technologie energii odnawialnej, jak i skorzystać z otoczenia drzew. Jeżeli w domu mamy zamontowane panele fotowoltaiczne, powinniśmy dobrze przemyśleć architekturę ogrodu tak, aby skorzystać jak najlepiej z obu tych rozwiązań jednocześnie. Stawiając na stworzenie domu pasywnego, możemy stosować wiele ekologicznych rozwiązań, które mają doskonały potencjał środowiskowy, jak i ekonomiczny.

0XLLHugOPuG6wSAhBMZ2T7GnsbbR5vmfPZNXdwKeiajvyxBQZGWehbJZSd0 q6TKYlKxjIUoiYx9VcNf04Ch2S3zQ8ScGs G8FI0Ez OHqF
Źródło: yourhome.gov.au

Oszczędność

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią naszego domu pozwala ograniczyć wysokie koszty rachunków. Korzystając z coraz cieplejszych miesięcy, możemy chłodzić pomieszczenia dzięki poczciwym drzewom, a w zimie dzięki dobrej izolacji budynku, można zmniejszyć skalę ogrzewania. Pamiętajmy, że jasne dachy budynków mogą odbijać do 70% letnich promieni.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1
Źródło: yourhome.gov.au

Efekt zacienienia można uzyskać też dzięki zamontowaniu odpowiednich żaluzji, markiz oraz szyb, które dzięki optymalnemu kątowi odbijają lub zatrzymują promienie słoneczne. Ciepło promieniowania słonecznego przechodzi przez szkło i jest pochłaniane przez elementy wyposażenia pomieszczenia, które oddają ciepło do wnętrza mieszkania. W większości klimatów „zatrzymywanie” promieniowania cieplnego jest chętnie wykorzystywane do ogrzewania zimą, ale należy go unikać latem. To, czy wybierzemy rolety, czy wykorzystamy rośliny i drzewa, zależy zarówno od naszych finansów, możliwości, jak i położenia geograficznego.

Aby zmniejszyć temperaturę w domu, latem skorzystaj z naturalnego zacienienia drzew i roślin. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku winorośle i drzewa liściaste. 

Czy korzystaliście już z różnych form zacienienia przestrzeni?

Źródło:

yourhome.gov.au

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.