Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zacienienie zewnętrzne – jak wykorzystać jego potencjał?

Zacienienie zewnętrzne – jak wykorzystać jego potencjał?

Transformacja energetyczna trwa. Dla poprawy komfortu cieplnego warto użyć naturalnych funkcji drzew, które mogą regulować poziom ilości światła wpadającego do pomieszczeń. Zacienienie zewnętrzne to sposób na ograniczenie kosztów klimatyzacji latem, jak i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie zimą.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rola i funkcje drzew

Drzewa mogą spełniać funkcję grzewczą, jak i chłodzącą. Zimą, kiedy z gałęzi drzew spadają liście, więcej światła słonecznego może trafić do domu. Podczas letnich i ciepłych dni, liście na drzewach ochraniają nas przed nadmierną ilością światła przedostającego się do mieszkania. 

We współczesnym budownictwie można wykorzystywać zarówno najnowsze technologie energii odnawialnej, jak i skorzystać z otoczenia drzew. Jeżeli w domu mamy zamontowane panele fotowoltaiczne, powinniśmy dobrze przemyśleć architekturę ogrodu tak, aby skorzystać jak najlepiej z obu tych rozwiązań jednocześnie. Stawiając na stworzenie domu pasywnego, możemy stosować wiele ekologicznych rozwiązań, które mają doskonały potencjał środowiskowy, jak i ekonomiczny.

PD Shading 5 LowRes
Projekt Sunpower, fot. yourhome.gov.au

Zacienienie zewnętrzne a oszczędności

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią naszego domu pozwala ograniczyć wysokie koszty rachunków. Korzystając z coraz cieplejszych miesięcy, możemy chłodzić pomieszczenia dzięki poczciwym drzewom, a w zimie dzięki dobrej izolacji budynku, można zmniejszyć skalę ogrzewania. Pamiętajmy, że jasne dachy budynków mogą odbijać do 70% letnich promieni.

Efekt zacienienia można uzyskać też dzięki zamontowaniu odpowiednich żaluzji, markiz oraz szyb, które dzięki optymalnemu kątowi odbijają lub zatrzymują promienie słoneczne. Ciepło promieniowania słonecznego przechodzi przez szkło i jest pochłaniane przez elementy wyposażenia pomieszczenia, które oddają ciepło do wnętrza mieszkania. W większości klimatów „zatrzymywanie” promieniowania cieplnego jest chętnie wykorzystywane do ogrzewania zimą, ale należy go unikać latem. To, czy wybierzemy rolety, czy wykorzystamy rośliny i drzewa, zależy zarówno od naszych finansów, możliwości, jak i położenia geograficznego.

Aby zmniejszyć temperaturę w domu, latem skorzystaj z naturalnego zacienienia drzew i roślin. Świetnie sprawdzą się w tym wypadku winorośle i drzewa liściaste. 

Czy korzystaliście już z różnych form zacienienia przestrzeni?

Źródło: yourhome.gov.au

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.