Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czym jest dom pasywny i jakie są jego największe zalety?

Czym jest dom pasywny i jakie są jego największe zalety?

Dom pasywny to wszechstronne pojęcie, które może stanowić podstawę do projektowania każdego rodzaju budowli. Pierwszy budynek pasywny z niezbędnymi certyfikatami w Europie Środkowo-Wschodniej powstał w 2006 roku w Smolcu pod Wrocławiem. Jakie wytyczne musi spełniać dom pasywny?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dom pasywny – definicja

Definicję pasywnego domu przedstawił dr Wolfgang Feist wraz z pracownikami Instytutu Mieszkalnictwa i Środowiska. Pierwszy projekt budynku pasywnego powstał na początku lat dziewięćdziesiątych w niemieckim Darmstadt.

– Dom pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (15kWh/(m2·rok)), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji) oraz dogrzewanie powietrza wentylującego budynek. Tak, że nie potrzebuje on autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania.

Z definicji dom pasywny miał mieć zapotrzebowanie nie większe niż 15 kWh/m2/rok co odpowiadało użyciu 1,5 litra oleju opałowego, 1,7 m3 gazu ziemnego bądź spaleniu 2,3 kilogramów węgla kamiennego (co najmniej 23 tys kJ/kg). Dla porównania obecne zużycie energii w przypadku konwencjonalnego budynku wynosi około 120 kWh/m2/rok

Jakie kryteria musi spełniać dom pasywny?

Powyższa definicja wskazuje jakie warunki musi spełniać budynek, żeby został uznany za pasywny. Mowa o nich również w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 roku.

Wymagania jakie musi spełnić dom pasywny:

  • zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu nie może przekroczyć 15 kWh/m2/rok;
  • zapotrzebowanie na moc grzewczą nie może być większe niż 10 W/m2;
  • współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne nie powinien być wyższy niż (dach, ściany, strop i podłoga) 0,15 W/(m2 * K);
  • współczynnik przenikania ciepła przez okna: 0,8 W/(m2 * K) przy współczynniku przepuszczalności energii słonecznej wynoszącym: 50 do 60%;
  • używać nie więcej niż 120 kWh/(m2 * rok) energii
  • szczelność budynku powinna wynosić co najmniej (izolacja przeciwwilgociowa): 0,6 l/h
  • sprawność rekuperatora powinna wynosić nie mniej niż 75%. 

W przypadku domu pasywnego znaczenie ma: kształt, wentylacja, wysokość czy ułożenie pokoi. Projekt domu pasywnego powinien zakładać, że główne pomieszczenia (kuchnia, salon, sypialnie) były położone na południe. Dzięki temu do budynku wpada dużo światła słonecznego, które przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na korzystanie z innych źródeł energii. 

Przy budowie domu pasywnego bardzo ważne jest również rozmieszczenie okien, a także ich ilość. Często w tego rodzaju budownictwie j stosuje się duże przeszklenia, takie jak okna połaciowe, które zajmują całą południową ścianę budynku. Po północnej stronie domu zazwyczaj nie montuje się żadnych okien. 

Przeszklenia są źródłem zarówno zysków jak i start ciepła. W związku z tym, w przypadku domów pasywnych montuje się rolety, żaluzje, a także innego rodzaju osłon okien.

Ile kosztuje budowa domu pasywnego w 2023 roku?

Koszt budowy domu pasywnego jest wyższy niż w przypadku domów energooszczędnych lub konwencjonalnych. W takim razie na jaką kwotę należy się przygotować?

Około 400 tysięcy złotych za 100-metrowy dom pasywny w stanie deweloperskim. Za budynek energooszczędny w takim samym rozmiarze zapłacimy około 350 tysięcy złotych, a konwencjonalny około 300 tysięcy złotych.

W przypadku budowy domu pasywnego warto pamiętać, że cechuje go długa żywotność. Co więcej, z roku na rok pojawia się coraz więcej dofinansowań, które przynajmniej częściowo są w stanie zamortyzować koszty takiej budowy.

Jakie są różnice pomiędzy domem pasywnym, a energooszczędnym?

Niejednokrotnie oba pojęcia używane są zamiennie, jednak określają budynki o różnej charakterystyce. Domy pasywne są właściwie samowystarczalne, bo przynoszą ponad dwa razy większe oszczędności w kwestii zużycia energii niż domy energooszczędne.

Różnice widać także w konstrukcji obu rodzajów budynków. Domy pasywne przyjmują najczęściej prostą formę, ponieważ celem projektu jest jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię.

Oprócz tego, kolejną różnicą są materiały zastosowane do budowy. Domy pasywne charakteryzują się wysoką izolacyjnością, dzięki czemu zatrzymują maksymalnie dużo ciepła w wewnątrz budynku. Dodatkowo stosuje się w nich nawiewniki ścienne i okienne ułatwiające cyrkulację powietrza.

W domu energooszczędnym wykorzystuje się za to odnawialne źródła energii. W pasywnych domach natomiast zwykle całkowicie rezygnuje się z systemów grzewczych ze względu na świetną izolację.

Źródło: budowlaneabc.gov.pl, wirtualnemedia.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.