Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kryteria, jakie musi spełnić dom pasywny

Kryteria, jakie musi spełnić dom pasywny

Dom pasywny jest wiodącym, światowym standardem w dziedzinie energooszczędnego budownictwa. Dom pasywny pokazuje standard, jakości, komfortu i efektywności energetycznej. Domy te wymagają bardzo mało energii, aby osiągnąć komfortową temperaturę i to przez cały rok, wszystko przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego poziomu wygody.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Dom pasywny to bardzo wszechstronne pojęcie, które może stanowić podstawę do projektowania każdego rodzaju budynku. Szkoły, banki, mieszkania i budynki biurowe są tylko nieliczne przykłady wykorzystania budownictwa pasywnego.

Najważniejsze kryteria, jakie musi spełnić dom pasywny:

Reklama
  • Zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domu: 15 kWh/m2/rok
  • Maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą: 10 W/m2
  • Współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne (dach, ściany, strop i podłoga): 0,15 W/(m2 * K)
  • Współczynnik przenikania ciepła przez okna: 0,8 W/(m2 * K) przy współczynniku przepuszczalności energii słonecznej wynoszącym: 50 do 60%
  • Zużycie energii do zaspokojenia potrzeb energetycznych domowników:  120 kWh/(m2 * rok)
  • Szczelność budynku (izolacja przeciwwilgociowa): 0,6 l/h
  • Sprawność rekuperatora: 75%

Aby można było nazywać budynek domem pasywnym wszystkie powyższe kryteria muszą być spełnione.

Dom pasywny ma zapobiegać marnowaniu energii. Wyobraźmy sobie, że mieszkamy w wygodnym, nowoczesnym domu bez wahań temperatury, a co najważniejsze, aby taki komfort uzyskać praktycznie nic nie musimy robić poza opłatą rachunku za prąd/gaz czy wodę. Domy pasywne są ogrzewane głównie przez słońce, ale w przeciwieństwie do domów zasilanych energią słoneczną, które korzystają z paneli słonecznych do konwersji światła słonecznego  potrzebują także energię elektryczną. Mieszkańcy domu pasywnego nadal muszą korzystać z energii elektrycznej aby zapewnić oświetlenie, pracę dla elektroniki i wyposażenia, a także ogrzewania wody. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych urządzeń i alternatywnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe, wielu właścicieli domów pasywnych może zasilać swoje domy bez energii dostarczanej przez spółkę energetyczną. Wystarczy sprawdzić aktualne cenniki sprzedawców energii, aby dowiedzieć się, że ogrzewanie energią elektryczną nie będzie korzystne, chyba, że zastosujemy pasywne budownictwo.

Pasywne systemy słoneczne

Pasywne systemy słoneczne produkują energię elektryczną, poprzez przemianę energii promieniowania słonecznego w energię cieplną. Dzięki stosowaniu pasywnych (biernych) systemów słonecznych, możemy oszczędzać prąd obniżając zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania pomieszczeń domu.

Energia ta jest absorbowana poprzez elewację budynku, jeśli został on odpowiednio zaprojektowany i wykonany. Następnie poprzez nagromadzenie w bryle budynku, jest ona rozprowadzana w jego wnętrzu. Urządzenia wykorzystujące sposoby pasywne nie używają dodatkowej energii z zewnątrz.

W procesie ogrzewania budynku jednorodzinnego poprzez pasywne systemy słoneczne wyróżniamy system zysków bezpośrednich i pośrednich. Najmniej złożonym systemem grzewczym jest system zysków bezpośrednich. Przykładem są przede wszystkim okna, które jeśli zostaną umieszczone z odpowiedniej strony budynku, spowodują ogrzanie jego wnętrza za pomocą energii promieniowania słonecznego. Będzie ona absorbowana i kumulowana w ścianach budynku, jego podłodze oraz w meblach i innych elementach znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Partia nagromadzonej energii, przejdzie do powietrza w obrębie obiektu i zwiększy jego temperaturę.

Okna są źródłem zarówno zysków jak i start ciepła. Sposobem zabezpieczania przed przegrzaniem lub wychłodzeniem pomieszczeń, jest np. używanie rolet, żaluzji oraz innego rodzaju osłon okien.

System zysków pośrednich polega na zmniejszeniu wahań temperatury mających miejsce w systemie zysków bezpośrednich oraz zmianie pory zaopatrywania pomieszczeń w energię cieplną. Opiera się on na oddzieleniu wnętrza budynku od bezpośredniego wpływu promieniowania słonecznego, przez wykorzystanie układu systemu magazynującego energię słoneczną. System zysków pośrednich daje zdolność użycia tej energii. Jest ona wykorzystywana w momencie, gdy istnieje na nią zapotrzebowanie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.