Pasywny dom wtapiający się w otoczenie

Tung House ulokowany jest niedaleko niewielkich mokradeł w Lincoln w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektowany został przez firmę Project Architecture z Seulu w Korei Południowej. Dom ten jest w pełni pasywny i wydajny energetycznie. W budynku zainstalowano panele fotowoltaiczne i solarne ogrzewanie do wody użytkowej, a także szereg innych energooszczędnych systemów.

Sposoby na ekologiczny i energooszczędny dom

Coraz częściej mówi się o termomodernizacji budynków i efektywności energetycznej. Jest także wiele programów i dofinansowań wspierających takie działania (np. rządowy program termomodernizacji domów, program Czyste Powietrze). Co możemy zrobić, aby obniżyć rachunki? Na co zwrócić uwagę przy budowie nowego domu? I jak przeciwdziałać stratom ciepła w budynkach już istniejących?

Opuszczona remiza w Nowym Jorku przerobiona na artystyczne miejsce spotkań z złotym certyfikatem LEED

Opuszczona remiza strażacka w Harlemie w Nowym Jorku została zamieniona w dom dla Karaibskiego Centrum Kultury Instytutu Diaspory Afrykańskiej (CCCADI). Projekt modernizacji opracowany został przez Grupę CSA – zrzeszenie architektów i inżynierów. Współpracowano z agencją nieruchomości Denham Wolf, która zajmuje się działaniem non-profit na rzecz organizacji kulturalnych.

Stary wiktoriański dom w Brooklynie przerobiony na w nowoczesne i w pełni pasywne lokum

Modernizacja starego budownictwa do standardów domów pasywnych jest ogromnym wyzwaniem, ale jeśli projekt taki zrealizuje się poprawnie, to wyniki są fenomenalne. Bo i Itzy – właściciele starego domu w stylu wiktoriańskim, który znajduje się w Brooklynie, zdecydowali się na taką modernizację. Podjęli się tego ambitnego zadania we współpracy z biurem projektowym ZH Architects. Rezultatem ich wspólnej pracy jest wspaniały, wydajny energetycznie, nowoczesny dom z zachowaną klasyczną dla okolicy stylistyką.

Historyczny wiejski domek przebudowany na nowoczesny dom zasilany energią solarną

Biuro projektowe Gardini Gibertini Architects (GGA) z włoskiego Rimini odpowiedzialne jest za projekt przebudowy grupy historycznych, kamiennych budynków znajdujących się na wsi w nowoczesną wiejską siedzibę. Projekt nazwano AP House. Zakłada on wykorzystanie trzech budynków znajdujących się na terenie starej farmy i renowację ich przy zachowaniu oryginalnej estetyki. Budynki zostały doświetlone światłem słonecznym oraz wyposażone w system fotowoltaiczny.