Pasywny dom wtapiający się w otoczenie

Tung House ulokowany jest niedaleko niewielkich mokradeł w Lincoln w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektowany został przez firmę Project Architecture z Seulu w Korei Południowej. Dom ten jest w pełni pasywny i wydajny energetycznie. W budynku zainstalowano panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne do wody użytkowej, a także szereg innych energooszczędnych systemów.

Budynek ma 285 metrów kwadratowych, jest więc całkiem duży jak na dom pasywny. Wybudowano go na terenie ochronnym, tuż nieopodal mokradeł, co miało wpływ na cały projekt.

Cały budynek złożony jest z prostych brył geometrycznych. Dach składa się z szeregu przecinających się płaszczyzn, co daje przestrzeń pod instalacje fotowoltaiczną i solarną. Instalacje te dostarczają mieszkańcom energię elektryczną i cieplną. Nadmiarowy prąd trafia do miejskiej sieci energetycznej.

Oprócz zapewniania dużej powierzchni do montażu instalacji słonecznych, dach, wystając poza obrys budynku, zapewnia cień wnętrzu, co jest istotne w cieplejszych miesiącach roku, ponieważ redukuje nagrzewanie się pomieszczeń.

Wnętrze stanowią otwarte przestrzenie. Dom wyposażono w wiele okien, które skierowane są we wszystkich kierunkach, między innymi na zielony i relaksujący ogródek. Dzięki temu wnętrze jest doskonale doświetlone światłem słonecznym. Salon wykończony jest w loftowym stylu i uzupełnia go otwarta kuchnia. Parter z górnym piętrem łączy się poprzez niewielkie półpiętro.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Milenialsi umrą szybciej. Raport o stanie zdrowia

Mimo że bardziej niż inne pokolenia dbają o ekologiczny styl życia, są aktywni fizycznie, zwracają uwagę na to, co jedzą, i mają świadomość, jak ważny jest balans pomiędzy życiem osobistym a pracą – wciąż są narażeni na zaburzenia psychiczne czy stany lękowe. Ponadto częściej niż inne pokolenia milenialsi będą umierać w wyniku samobójstwa lub przedawkowania. 

Columbus Energy notuje 300% wzrost przychodów

Columbus Energy, lider mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, notuje 300% wzrost przychodów w trzecim kwartale tego roku. Boom na fotowoltaikę i czystą energię ze słońca trwa. Przyczynia się do niego m.in. coraz większa ekologiczna świadomość społeczna i rządowa stymulacja tego sektora za sprawą programu “Mój Prąd”.