Pasywny dom wtapiający się w otoczenie

Pasywny dom wtapiający się w otoczenie

Tung House ulokowany jest niedaleko niewielkich mokradeł w Lincoln w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektowany został przez firmę Project Architecture z Seulu w Korei Południowej. Dom ten jest w pełni pasywny i wydajny energetycznie. W budynku zainstalowano panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne do wody użytkowej, a także szereg innych energooszczędnych systemów.

budynek pasywny

Budynek ma 285 metrów kwadratowych, jest więc całkiem duży jak na dom pasywny. Wybudowano go na terenie ochronnym, tuż nieopodal mokradeł, co miało wpływ na cały projekt.

salon w budynku pasywnym budynek pasywny w usa

Cały budynek złożony jest z prostych brył geometrycznych. Dach składa się z szeregu przecinających się płaszczyzn, co daje przestrzeń pod instalacje fotowoltaiczną i solarną. Instalacje te dostarczają mieszkańcom energię elektryczną i cieplną. Nadmiarowy prąd trafia do miejskiej sieci energetycznej.

Oprócz zapewniania dużej powierzchni do montażu instalacji słonecznych, dach, wystając poza obrys budynku, zapewnia cień wnętrzu, co jest istotne w cieplejszych miesiącach roku, ponieważ redukuje nagrzewanie się pomieszczeń.

kuchnia w domu pasywnym drugie pietro w domu pasywnym

Wnętrze stanowią otwarte przestrzenie. Dom wyposażono w wiele okien, które skierowane są we wszystkich kierunkach, między innymi na zielony i relaksujący ogródek. Dzięki temu wnętrze jest doskonale doświetlone światłem słonecznym. Salon wykończony jest w loftowym stylu i uzupełnia go otwarta kuchnia. Parter z górnym piętrem łączy się poprzez niewielkie półpiętro.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.