Alliander i Kiwa budują dom wodorowy

Niderlandzki dystrybutor energii Alliander we współpracy z firmą Kiwa budują dom na wodór. Będzie on służył jako obiekt demonstracyjny do zebrania danych na temat wykorzystania tego paliwa w budynkach. Do użytku zostanie oddany w przyszłym roku.

Obecnie Alliander prowadzi podobny projekt w mieście Lochem. Połączono tam instalację gazową z wodorową. Zdecydowano się na takie rozwiązanie ze względu na obecne tam stare domy z dobrą instalacją sieci gazowej, które są jednak nieodpowiednie do przejścia na pompy ciepła.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dystrybutor poszukując doświadczonego partnera do współpracy przy rozwijaniu technologii wodorowych, ostatecznie zdecydował się na globalnego gracza – Kiwa. Razem rozpoczęli w sąsiednim mieście Apeldoorn budowę nowego projektu, gdzie będzie wykorzystany tylko wodór.

W demonstracyjnym domu będzie się znajdowała kuchnia, łazienka, salon oraz dodatkowy pokój. Zostanie także założona odpowiednia instalacja grzewcza.

Projekt domu z paliwem wodorowym rozwinął w Stanach Zjednoczonych Mike Stirzki, który jako pierwszy Amerykanin przekształcił swój dom na w pełni zasilany czystą energią. Użył instalacji fotowoltaicznej i odwiertów geotermalnych, z których czerpie energię potrzebną do elektrolizy i produkuje wodór na własność. Stosuje tę technologię już 14 lat.