Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Alliander i Kiwa budują dom wodorowy

Alliander i Kiwa budują dom wodorowy

Niderlandzki dystrybutor energii Alliander we współpracy z firmą Kiwa budują dom na wodór. Będzie on służył jako obiekt demonstracyjny do zebrania danych na temat wykorzystania tego paliwa w budynkach. Do użytku zostanie oddany w przyszłym roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obecnie Alliander prowadzi podobny projekt w mieście Lochem. Połączono tam instalację gazową z wodorową. Zdecydowano się na takie rozwiązanie ze względu na obecne tam stare domy z dobrą instalacją sieci gazowej, które są jednak nieodpowiednie do przejścia na pompy ciepła.

Dystrybutor poszukując doświadczonego partnera do współpracy przy rozwijaniu technologii wodorowych, ostatecznie zdecydował się na globalnego gracza – Kiwa. Razem rozpoczęli w sąsiednim mieście Apeldoorn budowę nowego projektu, gdzie będzie wykorzystany tylko wodór.

W demonstracyjnym domu będzie się znajdowała kuchnia, łazienka, salon oraz dodatkowy pokój. Zostanie także założona odpowiednia instalacja grzewcza.

Projekt domu z paliwem wodorowym rozwinął w Stanach Zjednoczonych Mike Stirzki, który jako pierwszy Amerykanin przekształcił swój dom na w pełni zasilany czystą energią. Użył instalacji fotowoltaicznej i odwiertów geotermalnych, z których czerpie energię potrzebną do elektrolizy i produkuje wodór na własność. Stosuje tę technologię już 14 lat.

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.