Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekuperacja – czyste powietrze w domu, bez strat energii

Rekuperacja – czyste powietrze w domu, bez strat energii

Rekuperacja to inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści – przede wszystkim finansowe. Na czym dokładnie polega ten proces i jak dużo można dzięki niemu zaoszczędzić?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Czym jest rekuperacja i rekuperator?  

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej. Pozwala odzyskiwać część ciepła z ogrzanego powietrza. Wymienia zużyte powietrze na świeże, oczyszczając je z kurzu, smogu i alergenów. Proces ten odbywa się bez żadnych strat energii, nawet podczas bardzo niskich temperatur zewnętrznych. W jego realizacji pomaga rekuperator, czyli urządzenie, które jest centralą wentylacyjną.

Dlaczego rekuperacja ma sens? Tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie grawitacji, przez co powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez ciąg wytwarzany w kominie. To rozwiązanie ma wiele wad. Jakie? Wychładza pomieszczenia, a to prowadzi do wyższych kosztów ogrzewania, szczególnie w okresie zimowym. Poza tym wentylacja grawitacyjna nie wyprowadza wilgoci, przez co we wnętrzach jest duszno.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator dzięki swojej specjalnej konstrukcji wymiennika wewnątrz urządzenia przekazuje powietrze wywiewane przez ściany specjalnych płyt energię cieplną.

Urządzenie posiada 4 wbudowane króćce, które służą do podłączenia kanałów wentylacyjnych. Takie rozwiązanie zapewnia płynny przepływ powietrza i optymalną wydajność instalacji. Do rekuperatora są podłączone cztery kanały:

 1. Czerpnia – to kanał, przez który do rekuperatora doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz pomieszczenia.
 1. Wyrzutnia – to kanał, przez który następuje odprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku z rekuperatora.
 1. Nawiew do pomieszczeń – przez ten kanał nagrzane i oczyszczone powietrze jest wprowadzane z rekuperatora do wewnątrz pomieszczenia.
 1. Wyciąg z pomieszczeń – przez ten kanał ,,zużyte” powietrze z wysoką zawartością dwutlenku węgla i niskim stężeniem tlenu jest odprowadzane z pomieszczeń do rekuperatora. 

W rekuperacji występują dwa strumienie powietrza: nawiewny, przepływający przez kanały 1 i 3 oraz wywiewny, który przepływa przez kanały 2 i 4. Czerpnia, czyli kanał 1 zasysa świeże powietrze z zewnątrz budynku i kieruje je na wymiennik ciepła, znajdujący się w rekuperatorze. Natomiast kanał 4 (wyciąg z pomieszczeń), zasysa nieświeże i ciepłe powietrze z wewnątrz budynku i również kieruje jego strumień na wymiennik ciepła.

Element ten przejmuje częściowo energię cieplną z ogrzanego powietrza, wyprowadzanego na zewnątrz. Natomiast świeże i przefiltrowane powietrze z zewnątrz (z kanału 1), które napływa do rekuperatora, zostaje ogrzane przez wymiennik i skierowane do kanału 3 (nawiewu do pomieszczeń). 

Jednocześnie przez kanał 2 (wyrzutnię), zużyte powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz budynku. Dzięki temu pomieszczenie przez cały czas dysponuje odpowiednią temperaturą i wilgotnością. 

Rekuperacja – korzyści

Rekuperacja pozwala oszczędzać na kosztach ogrzewania oraz dostarcza wysokiej jakości powietrze, wpływające na zdrowie i dobre samopoczucie osób przebywających wewnątrz pomieszczeń. Producenci rekuperatorów stosują najróżniejsze rozwiązania, by skala odzysku powietrza była jak największa. Wpływ na efektywność tego procesu mają np. materiały wykorzystywane do produkcji wymienników. Ważne są także ich łączna powierzchnia, a także układ wymiennika, który wpływa na czas w jakim powietrze wewnątrz przepływa obok siebie (rozróżniamy wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe). 

W przypadku wentylacji grawitacyjnej niestety ten proces nie zachodzi, a ogrzane powietrze wędruje za okno lub przez komin wentylacyjny. Jakie korzyści płyną zatem z rekuperacji? Dzięki odzyskowi ciepła mniej kosztuje nas ogrzewanie domu. W zależności od sprawności całego systemu rekuperacji możemy zaoszczędzić nawet 40% kosztów ogrzewania. Straty energii cieplnej przez wentylację grawitacyjną mogą sięgać nawet 55% całości strat ciepła budynku. Najlepsze rekuperatory odzyskują z wywiewanego powietrza do 95% tej energii!

Rekuperacja, ma też inne zalety:

 • automatyczna kontrola ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego,
 • brak hałasu, który może napływać do pomieszczenia z zewnątrz przez otwarte okno podczas wietrzenia,
 • systematyczne usuwanie wilgoci, dzięki czemu nie osadza się ona na oknach, np. w kuchni lub łazience,
 • szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów, np. z ubikacji lub kuchni podczas gotowania,
 • mniej kurzu w pomieszczeniach, ponieważ napływające powietrze jest filtrowane przez rekuperator,
 • czyste powietrze w pomieszczeniach, wolne od roztoczy (to ceniona zaleta przez alergików),
 • szybkie wysychanie podłóg po umyciu,
 • możliwość pełnego zautomatyzowania systemu rekuperacji, przez zastosowanie dodatkowych czujników CO2 i wilgoci,
 • rekuperacja może współpracować latem z klimatyzacją.

Jak wygląda montaż rekuperatora?

Aby rekuperacja przynosiła oczekiwane efekty potrzeba spełnienia trzech czynników. Jakich? Samą instalację powinien poprzedzić dobrze wykonany projekt inżynierski całej rekuperacji. Następnie dobranie odpowiedniej instalacji i montaż rekuperatora. Jak to w praktyce musi przebiegać?

– Rekuperator należy umieścić w pomieszczeniu suchym i zadaszonym o dodatniej temperaturze. Instalacja elektryczna musi być dostosowana do maksymalnego poboru mocy przez urządzeniemówi Magdalena Skórska, projektant instalacji sanitarnych w Pro-Vent.

– Montaż rekuperatora powinien być dokonany w sposób pewny, zabezpieczający kanały przed przypadkowym zsunięciem lub uszkodzeniem. Urządzenie należy podłączyć do sieci poprzez jednofazowe lub trójfazowe gniazdo z uziemieniem ochronnym (w zależności od modelu). Wtyczka przewodu zasilającego musi być łatwo dostępna w celu odłączenia centrali na czas obsługi oraz serwisudodaje.

To, jednak nie wszystko. Cały system należy także wyregulować, zgodnie z przyjętymi wcześniej parametrami, a następnie regularnie serwisować, czyli wymieniać filtry na czas.

Źródło: columbusenergy.pl, rekuperatory.pl, pro-vent.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem firmą Pro-Vent

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.