Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrownia Przykona otwarta. To druga największa farma słoneczna w Polsce

Elektrownia Przykona otwarta. To druga największa farma słoneczna w Polsce

Niemal 308 000 dwustronnych paneli fotowoltaicznych wygeneruje energię, która wystarczy na zasilenie ponad 100 000 gospodarstw domowych roczne. Farma fotowoltaiczna Przykona będzie drugą co do wielkości instalacją tego typu w Polsce, ale dzięki możliwości zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW ma potencjał, aby stać się największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej i jedną z największych w Europie. 

Reklama

Kolejny projekt energetycznego giganta

Budowa trwała ponad rok, a w szczytowym okresie na placu budowy pracowało blisko 500 osób. Otwarty w czwartek 21 września obiekt ma całkowitą moc zainstalowaną na poziomie 200 MWp i będzie generował blisko 220 GWh rocznie, co pozwoli uniknąć wykorzystania tradycyjnych paliw kopalnych do wytworzenia tej samej ilości energii. Elektrownia Przykona zapobiegnie także emisji ponad 208 000 ton CO2 rocznie. Dodatkowo jej działalność wniesie znaczący wkład do budżetu samorządu lokalnego m.in. poprzez podatki, co jeszcze bardziej zwiększy korzyści ekonomiczne płynące z tego przedsięwzięcia w zakresie zrównoważonej energii.

Inwestycję w Przykonie realizowała firma EDP Renewables. Nie jest to ich pierwsza inwestycja w regionie – w 2008 roku wybudowali Farmę Wiatrową Margonin o mocy 120 MW, która przez dekadę pozostawała największą farmą wiatrową w Polsce. Od tego czasu EDPR zrealizowała w Wielkopolsce szereg projektów wiatrowych, a ostatnio także fotowoltaicznych, w tym projekt Konary, będący pierwszym zrealizowanym w Polsce projektem wykorzystującym ideę współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej (tzw. cable pooling).

Region ten ma potencjał, aby stać się ważnym centrum produkcji zrównoważonej, zielonej energii, dlatego cieszymy się, że możemy być częścią tej zmiany i przyczyniać się do transformacji energetycznej w Polsce – podkreśla Bartosz Fedurek, Country Manager EDPR w Polsce.

Energia ze słońca w dawnej kopalni

Elektrownia fotowoltaiczna została zainstalowana na terenie zrekultywowanej kopalni węgla brunatnego – w ten sposób Przykona jawi się jako inspirujący przykład transformacji energetycznej zachodzącej w regionie Wielkopolski Wschodniej. Farma fotowoltaiczna położona jest na obszarze o powierzchni 270 hektarów, co odpowiada 375 boiskom do piłki nożnej.

Jesteśmy więcej niż dumni, że możemy być częścią polskiej transformacji w kierunku produkcji czystej energii tutaj, w Przykonie – mówi Mirosław Broniszewski, Wójt Przykony. – Nowa technologia umieszczona na nieczynnym terenie kopalni, dodatkowa infrastruktura i zaangażowanie firmy w nasze inicjatywy społeczne to korzyści dla naszego regionu – podkreśla Broniszewski.

Niedawno EDPR uruchomił pierwszą w Polsce instalację hybrydową, dodając farmę fotowoltaiczną Konary o mocy 45 MWp do istniejącej farmy wiatrowej, również w województwie wielkopolskim. Spółka uruchomiła ponadto elektrownię o mocy 40 MWp w pobliżu województwa lubuskiego. Dzięki tym projektom EDPR wzmacnia swój wkład w dostarczanie czystej energii do sieci, dysponując obecnie zdywersyfikowanym portfelem inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych. EDPR ma obecnie w Polsce moc zainstalowaną na poziomie 917 MW, z czego ponad 269 MW dodano w ubiegłym roku. Spółka posiada również inne projekty na etapie budowy.

– O hybrydowej instalacji w Konarach pisaliśmy tutaj: Pionierski projekt hybrydowy w Konarach przykładem wykorzystania idei cable-pooling

Źródło: informacja prasowa – EDP Renewables

Fot. EDP Renewables

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.