Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zasili miasto wielkości Opola lub Legnicy. W Wielkopolsce powstała nowa elektrownia wiatrowa

Zasili miasto wielkości Opola lub Legnicy. W Wielkopolsce powstała nowa elektrownia wiatrowa

11 turbin o łącznej mocy 42,6 MW – taki jest bilans liczbowy otwartej w ubiegły czwartek elektrowni wiatrowej Baranów-Rychtal. Imponujące przedsięwzięcie pozwoli na uzyskanie jeszcze większej ilości zielonej energii. Odpowiedzialna za inwestycję grupa VSB już planuje budowę kolejnej farmy wiatrowej o podobnej mocy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Energia z wiatru dla ponad 36 tys. gospodarstwa domowych

Baranów i Rychtal mieszczą się na południu województwa wielkopolskiego, w pobliżu granicy z województwami dolnośląskim i opolskim. To właśnie między nimi powstała imponująca farma wiatrowa. Cała inwestycja trwała od 2019 roku – wtedy powiat kępiński wydał pozwolenie na budowę. Uwagę zwraca duża wysokość turbin. Już same fundamenty wznoszą się aż 4 metry nad poziom gruntu.

Zgodnie w wyliczeniami odpowiedzialnej za inwestycję Grupy VSB, farma Baranów-Rychtal jest w stanie wyprodukować energię dla około 36 tysięcy gospodarstwa domowych. To miasto wielkości mniej więcej Opola lub Legnicy. Działająca na pełnych obrotach elektrownia przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery na poziomie nawet do 45 tys. ton w skali roku.

11 turbin i ambitne plany na przyszłość

10 z 11 turbin składających się na farmę to Nordex N131 o mocy 3,9 MW. Jedna, nieco słabsza Nordex N117, produkuje 3,6 MW. Daje do w sumie 42,6 MW.

„Każdy nowy projekt farmy wiatrowej uruchamiany w Polsce to kolejny krok w kierunku realizacji celu, jakim jest osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczania negatywnego oddziaływania tego sektora na środowisko” – mówi Hubert Kowalski, Dyrektor Zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska, spółki należącej do Grupy VSB.

Otwarcie kolejnej farmy wiatrowej wpisuje się w realizowanie kolejnych celów Polityki Energetycznej Polski 2040. Siódmy kierunek wymieniony w krajowej strategii zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii, do których należy właśnie energia wiatrowa. Grupa VSB chce wpisywać się w ten plan rozwoju, prowadzi więc w Polsce dalsze inwestycje w energię pozyskiwaną z turbin. Pod Raciborzem w województwie śląskim trwa już budowa kolejnej farmy, tym razem o mocy 41,6 MW. Jej ukończenie planowane jest na koniec 2024 roku.

– Czytaj także: Polenergia uruchomiła farmę wiatrową Piekło

Źródło: informacja prasowa

Fot. VSB Grupa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.