Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jedna z największych farm solarnych w Polsce już działa. 50 hektarów czystej energii w małopolskiej Rzezawie

Jedna z największych farm solarnych w Polsce już działa. 50 hektarów czystej energii w małopolskiej Rzezawie

W środę 6 września w Rzezawie (gm. Bochnia) otwarto jedną z największych farm słonecznych w kraju. Elektrownia “Rzezawa 60” powstawała od 2021 roku, na jej budowę zużyto ponad 600 km kabli, 1700 ton stali, a cały obiekt swoją moc ma w nazwie – to 60 megawatów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zdalnie sterowany cud techniki na 50 hektarach

Za inwestycję w Rzezawie odpowiedzialny jest polski deweloper ALSEVA, który współpracował z estońskim inwestorem Sunly. Panele rozciągają się na powierzchni 50 ha i posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań. W elektrowni zastosowano ponad 203 inwertery w układzie rozproszonym, co umożliwia kompensację mocy biernej. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej na potrzeby obiektu opracowali program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. To właśnie budowa takiego magazynu w pobliżu farmy jest kolejnym planem firmy Alseva.

Co ciekawe farma “Rzezawa 60” posiada również układ regulacji zdalnej, co oznacza, że Operator Systemu Dystrybucyjnego ma możliwość zamiejscowego elastycznego sterowania zmianami produkcji mocy. Pomoże to oszczędzić energię w przypadku zmian w parametrach jakości energii elektrycznej oraz remontów sieci energetycznych. Przesył energii i magazynowanie jej nadmiarów to wyjątkowo istotne tematy we współczesnej energetyce, dlatego w Rzezawie zaimplementowano systemy, które mają uczynić te procesy bardziej oszczędnymi.

Setki kilometrów kabli i tysiące ton stali

Długość zrealizowanej w ramach inwestycji linii kablowej wysokiego napięcia to 8,5 km. Skala sieci imponuje, tym bardziej że je budowa wymagała wykorzystania 625,5 km kabli i 1700 ton stali. “Rzezawa 60” dołącza do największych farm słonecznych w kraju Obiekt zajmuje w tym zestawieniu czwarte miejsce pod względem mocy produkowanego prądu. Większe od małopolskiej farmy są elektrownie w Zwartowie (woj. pomorskie, moc: 204 MW), Brudzewie (wielkopolskie, 70 MW) i Witnicy (lubuskie 65 MW).

Fotowoltaika w Polsce zalicza w ostatnich latach gwałtowny wzrost. Wszystkie inwestycje z pierwszej dziesiątki największych polskich farm słonecznych zostały uruchomione po 2020 roku. Mamy również za sobą lato rekordów dla systemów solarnych: w przeciągu ostatnich trzech miesięcy dwukrotnie został pobity rekord mocy produkowanej w danym momencie z paneli fotowoltaicznych. W południe 9 lipca polskie panele wytwarzały 9,07 GWh, a 6 września o tej samej porze – 9,28 GWh.

– Czytaj więcej: Rekord polskiej fotowoltaiki! Prawie połowa krajowej energii pochodziła od słońca

Źródła: informacja prasowa – grupa ALSEVA, enerad.pl

Fot: Grupa ALSEVA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.