1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekord polskiej fotowoltaiki! Prawie połowa krajowej energii pochodziła od słońca

Rekord polskiej fotowoltaiki! Prawie połowa krajowej energii pochodziła od słońca

W środę polskie panele fotowoltaiczne wyprodukowały rekordowo dużo energii elektrycznej. Polacy ze słońca mogli czerpać aż 9,28 GWh. Jest to najwyższy wynik jak do tej pory i jednocześnie drugie w tym roku pobicie rekordu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rekordowe lato dla paneli słonecznych

Pierwszy rekord padł w niedzielę 9 lipca. W samo południe polskie panele wyprodukowały 9,07 GWh. Stanowiło to wówczas nieco ponad 49% produkowanej energii. Nowy rekord przyszedł nie pod koniec tygodnia, ale w samym środku. Środowe południe 6 września było momentem, w którym polska fotowoltaika wyprodukowała aż 9,28 GWh. Co ciekawe, stanowi to mniejszy niż ostatnio procent ogólnie wyprodukowanej energii – 45,3%.

Kolejne miejsce zajął węgiel kamienny, z którego Polacy pobrali 7,09 GWh (34,6%) energii, a trzeci był węgiel brunatny z wynikiem 2,77 GWh (13,5%). Na dalszych miejscach znalazły się gaz, ropa i pozostałe źródła energii. W sumie o godzinie dwunastej w minioną środę wyprodukowano 20,4 GWh.

infografika rekord 6 9 23

Polska i europejska fotowolatika coraz prężniejsze

Warto podkreślić, że podane wyżej dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie biorą pod uwagę energii z instalacji przydomowych, konsumowanej bezpośrednio przez prosumentów. Rzeczywista produkcja prądu z fotowoltaiki może być więc jeszcze większa, zwłaszcza że tego typu mini-farmy słoneczne stanowią aż 75% wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Kolejny rekord w tej dziedzinie pokazuje, że polska energetyka konsekwentnie dąży do unijnych standardów.

W skali całej Europy maj br. był pierwszym miesiącem, w którym produkcja prądu z paneli słonecznych wyprzedziła sektor węgla kamiennego. W Polsce również był to miesiąc rekordowy – przez całe 30 dni wyprodukowaliśmy dzięki panelom 1881,5 GWh. Względem danych sprzed zaledwie trzech lat to wynik zwiększony blisko dziewięciokrotnie (w maju 2020 fotowoltaika w Polsce wyprodukowała 223,8 GWh). W tym roku pozostało jeszcze parę słonecznych dni. Kto wie, może jeszcze we wrześniu uda się po raz kolejny pobić ten rekord?

Czytaj także: Rekordowy maj – fotowoltaika w Polsce wyprodukowała najwięcej energii w historii!

Źródło: globenergia.pl, energy.instrat.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.