Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika w Polsce pobiła kolejny rekord. W niedzielę panele PV wyprodukowały niemal 50% energii elektrycznej

Fotowoltaika w Polsce pobiła kolejny rekord. W niedzielę panele PV wyprodukowały niemal 50% energii elektrycznej

W miniony weekend fotowoltaika w Polsce pobiła kolejny rekord. W niedzielę panele PV wyprodukowały niemal 50% energii elektrycznej w naszym kraju. Co na to Polskie Sieci Elektroenergetyczne? Tym razem obyło się bez redukcji mocy fotowoltaiki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rekord OZE w Polsce w weekend

W weekend 8 i 9 lipca 2023 roku fotowoltaika w Polsce odnotowała świetne wyniki produkcji energii elektrycznej. W sobotę panele PV osiągnęły moc 8,4 GW, a niedziela była jeszcze lepsza pod tym względem. 9 lipca około godziny 12 fotowoltaika pobiła rekord mocy – 9,07 GW! W tym samym czasie w Polsce wyprodukowano ponad 18,4 GWh energii.  Dzięki temu w niedzielę udział paneli PV w całej produkcji energii elektrycznej w Polsce sięgnął ponad 49%.

BCEJ GPFee8nvEcErOxa1AB0zVn14mkl2uTMlMN0OXv3nYuMZwQ8YH
Fotowoltaika w Polsce pobiła kolejny rekord. W niedzielę panele PV wyprodukowały niemal 50% energii elektrycznej. Źródło: energy.instrat.pl

Dla porównania w tym samym dniu elektrownie zasilane węglem kamiennym pracowały z mocą około 5 GW, a elektrownie na węgiel brunatny z mocą około 2,4 GW. Zatem fotowoltaika była niezaprzeczalnym liderem.

PSE nie zdecydowało się na ponowną redukcję

Niedzielny rekord fotowoltaiki w Polsce był kolejną próbą dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Przy poprzednich sytuacjach tego typu w tym roku operator podejmował nieraz decyzje o redukcji mocy elektrowni słonecznych w naszym kraju.

Tym razem było, jednak inaczej. PSE w miniony weekend zdecydowało się na obniżenie produkcji energii w części elektrowni konwencjonalnych. Poza tym operator zdecydował się na eksport nadwyżki do Szwecji i Słowacji.

Źródło: energy.instrat.pl, gramwzielone.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.