1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Limit prądu w górę. Ile mogą zużyć gospodarstwa domowe po zmrożonej cenie?

Limit prądu w górę. Ile mogą zużyć gospodarstwa domowe po zmrożonej cenie?

Rachunki za energię w 2023 roku się zmienią. Rząd przyjął projekt, który zwiększa limit zużycia prądu dla gospodarstw domowych. Odbiorcy energii będą mieli do wykorzystania dodatkowe 1000 kWh do końca 2023 roku po zamrożonej cenie. Z tańszej energii elektrycznej będą mogły skorzystać samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Większy limit zużycia prądu 

W październiku ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę odnośnie zamrożenia cen prądu, która ma obowiązywać do 2023 roku. O co chodzi? Jeśli gospodarstwa domowe ograniczą zużycie do pewnego limitu, będą miały zagwarantowaną cenę za energię elektryczną na poziomie z 2022 roku, czyli 0,41 zł za kWh (bez VAT i dodatkowych opłat). 

Standardowy limit zużycia prądu dla gospodarstw domowych wynosił 2000 kWh. Mógł on zostać zwiększony w dwóch przypadkach. Dla rodzin, której przynajmniej jeden członek to osoba z niepełnosprawnością do 2600 kWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników do nawet 3000 kWh. Koniecznym warunkiem, aby uzyskać zwiększony limit było złożenie odpowiedniego wniosku do 30.06.2023 roku. 

Jednak w ostatnich dniach rząd przyjął projekt nowelizacji, dzięki której limity zużycia prądu wzrosną dla wszystkich prywatnych odbiorców energii o 1000 kWh. Oznacza to, że gospodarstwa domowe będą miały do wykorzystania 3000 kWh, rodziny z osobą z niepełnosprawnością do 3600 kWh, a rolnicy i duże rodziny do 4000 kWh. 

Co czeka nas po przekroczeniu limitu?

Wówczas za 1 kWh będzie obowiązywać większa, ale nadal stała stawka, która wyniesie 0,693 zł. 

Warto pamiętać, że do oszczędzania energii elektrycznej odbiorców zachęca jeszcze jeden rodzaj benefitu. Jeśli od 1. października 2022 roku do 31. grudnia 2023 roku zużycie prądu w gospodarstwie zostanie zmniejszone o przynajmniej 10%, odbiorcy mogą liczyć na dodatkowy upust od rachunku w wysokości 10%. Zostanie on rozliczony w 2024 roku. 

Jednak gospodarstwa domowe to nie jedyni odbiorcy prądu, który w 2023 roku mogą liczyć na ulgi. 

Samorządy i małe firmy też zapłacą mniej 

Anna Moskwa, ministra klimatu i środowiska, poinformowała, że w wyniku nowelizacji zmianie ulegnie również maksymalna cena prądu dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie to 0,785 zł za kWh. Od 1 października ta cena ma być wyrównana z tą, jaka obowiązuje w przypadku gospodarstw domowy po przekroczeniu limitu, czyli 0,693 zł za kWh. 

Musimy jednak pamiętać, że zamrożenie cen energii obowiązuje do końca bieżącego roku. Dlatego już teraz warto wiedzieć o tym, jak będą wyglądać rachunki po upływie dat wyznaczonych w ustawie. 

Źródła: pap.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.