1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chcesz uniknąć wysokich rachunków za prąd w 2023 roku? Koniecznie sprawdź liczniki

Chcesz uniknąć wysokich rachunków za prąd w 2023 roku? Koniecznie sprawdź liczniki

Ile wyniosą rachunki za prąd w 2023 roku? O tym, najprawdopodobniej dowiesz się dopiero na koniec roku. O ostatecznej stawce za energię decyduje zużycie. Każdy, kto przekroczy założony limit powinien spodziewać się wysokich dopłat. Jak ich uniknąć i czy to w ogóle możliwe?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rachunki za prąd w 2023 roku 

Na rachunki za energię elektryczną w obecnym roku mają wpływ dwie rzeczy – zamrożenie cen energii oraz limity zużycia prądu przez gospodarstwo domowe. Od 1 grudnia 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej indywidualni odbiorcy energii elektryczną mają gwarantowaną stałą cenę i rachunki na poziomie z 2022 roku. W przypadku taryfy G11, czyli jednej stawki obowiązującej przez całą dobę to 0,41 zł/kWh za energię czynną (bez VAT i dodatkowych opłat). Niemniej z pewnym zastrzeżeniem…

Ceny pozostają zamrożone dopóki gospodarstwa domowe nie przekroczą rocznego limitu zużycia prądu. Przypomnijmy, że standardowy limit wynosi 2000 kWh. Jednak ten może zostać zwiększony w kilku przypadkach. Dla rodzin, której przynajmniej jeden członek to osoba z niepełnosprawnością do 2600 kWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników do nawet 3000 kWh. Koniecznym warunkiem, aby uzyskać zwiększony limit jest złożenie odpowiedniego wniosku do 30.06.2023 roku. 

Jeśli zużycie energii przekroczy wskazany poziom zamrożona stawka przestaje obowiązywać. Wówczas cena za prąd wzrasta z 0,41 zł do 0,69 zł za kWh. Do tego należy doliczyć 23% VAT-u, a także opłaty dystrybucyjne zwiększone o 20%, co daje łączną kwotę na poziomie 1,28 zł za kWh

Dopłata za prąd pod koniec roku

Niestety, większość odbiorców energii elektrycznej przekona się o wyższych rachunkach za prąd dopiero na koniec roku. To dlatego, że najczęściej nie rozliczamy się na podstawie rzeczywistego zużycia, ale prognoz. Polega to na tym, że dostawca przewiduje, ile odbiorca zużyje energii w ciągu roku i w ten sposób oblicza równą kwotę. Jeżeli liczniki na koniec roku wskażą więcej, gospodarstwo czeka nadpłata. W świetle obowiązujących limitów i wysokich cen za prąd ta może okazać się powalająca. 

Z najprostszych kalkulacji wynika, że jeśli przekroczymy limit wskazany w Tarczy Solidarnościowej, a nasze zużycie wyniesie więcej niż prognozy dostawcy możemy spodziewać się dopłaty sięgających aż 128 zł za każde 100 kWh. To mniej więcej tyle energii elektrycznej, ile wynosi roczne zużycie telewizora. 

Jak nie przekroczyć limitu i zapłacić mniej za prąd?

Po pierwsze dobrze skontrolować liczniki już teraz. Zbliża się połowa roku, dlatego jeśli nie chcemy przekroczyć limitu, nasze zużycie powinno wynosić około 1000 kWh. Ale czy to w ogóle możliwe?

Według najnowszych danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny, roczne zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2021 roku wynosiło około 1979,9 kWh na osobę. Już na podstawie tych wyników można wyciągnąć wniosek, że zmieszczenie się w limitach określonych przez Tarczę Solidarnościową będzie wymagać większego wysiłku i faktycznego oszczędzania. 

Z kolei dane z 2018 roku podają, że około 50% domów jednorodzinnych w Polsce rocznie zużywa więcej niż 2000 kWh. Jednak warto dodać, że od kilku lat obserwujemy, jak z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na prąd. Dlatego można się spodziewać, że aktualnie ten procent będzie wyższy niż w okresie przedpandemicznym. 

Co zrobić, jeśli jesteśmy pewni, że nasze liczniki przekroczą 2000 kWh w 2023 roku? Być może rozsądnym rozwiązaniem okaże się zmiana systemu rozliczania. Zamiast rachunków wyliczanych na podstawie rocznych prognoz możemy ubiegać się o stawki zgodne z rzeczywistym zużyciem prądu. Innym rozwiązaniem jest również złożenie wniosku do dostawcy o zwiększenie prognoz, które będą bardziej odpowiadać konsumpcji energii elektrycznej. 

Warto pamiętać też o tym, że domy, które zmniejszą swoje zużycie prądu o przynajmniej 10% w porównaniu z 2022 roku otrzymają 10% zniżkę. Dlatego kolejną opcją, aby zmniejszyć rachunki jest zwrócenie uwagi na oszczędzanie energii. 

Jak oszczędzić energię elektryczną?

Według badania przeprowadzonego w ubiegłym roku na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, aż 92% respondentów zadeklarowało, że oszczędza prąd, a 82% twierdzi, że przywiązuje do tego dużą wagę. W jaki sposób Polacy obniżają zużycie energii?

  • używają żarówek energooszczędnych – 92% deklaracji;
  • wyłączają światło po opuszczeniu pomieszczenia – 89%;
  • nie wkładają do lodówki ciepłego jedzenia – 81%;
  • uruchamiają pralkę, tylko gdy jest pełna – 80%;
  • wyjmują ładowarkę z gniazdka po naładowaniu telefonu – 69%;
  • wstawiają zmywarkę dopiero, gdy jest pełna – 61%;
  • odłączają nieużywany sprzęt od zasilania – 61%;
  • gotują niezbędną ilość wody w czajniku elektrycznym – 51%. 

Dobrą wskazówką przy oszczędzaniu energii jest również zwrócenie uwagi na to, które z domowych urządzeń zużywają najwięcej prądu. 

image 12

Źródła: biznes.interia.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.