Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dom z gwarantowaną zieloną energią za darmo? Firma deweloperska buduje farmę wiatrową

Dom z gwarantowaną zieloną energią za darmo? Firma deweloperska buduje farmę wiatrową

Polska firma deweloperska planuje zbudować elektrownie wiatrową, która będzie dostarczać energię dla ekologicznego osiedla. Co więcej, nabywcy domów będą korzystać z niej za darmo. 

Reklama

Osiedla zasilane przez OZE

To nie bajka. Wkrótce w Polsce będzie można kupić dom z gwarantowanymi dostawami zielonej energii. To plany warszawskiej firmy deweloperskiej Profbud, która ogłosiła, że do 2024 roku postawi farmę wiatrową o mocy 15 MW. Taka moc ma być wystarczająca, aby zapewnić zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 20 tys. mieszkań.  

Nabywcy mieszkań na tym osiedlu w ramach umowy z Profbudem będą mogli przez 20 lat korzystać z prądu produkowanego przez tę elektrownię. I będą korzystać z niego, nie płacąc za to ujawnił Tomasz Kozak, członek zarządu Profbud w rozmowie z wnp.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

OZE mają zasilać ekologiczne osiedle Gaia Park w Konstancinie, które będzie składać się z 30 domów o powierzchni od około 170 do nawet 340 m2. Oprócz tego rozwiązania, na oficjalnej stronie projektu można przeczytać, że Profbud planuje wyposażyć budynki w  gruntowe pompy ciepła, system rekuperacji, a także ładowarki do samochodów elektrycznych

Inne ekologiczne rozwiązania

Cały projekt osiedla pozwala bowiem na świadome zagospodarowanie przestrzeni, zachowując jednocześnie najważniejsze walory przyrodnicze terenu. Poza zieloną energią, Profbud oferuje swoim nabywcom szereg innych, ekologicznych rozwiązań, jak system do zbierania deszczówki. Na terenie osiedla zlokalizowane będą podziemne zbiorniki do magazynowania deszczu. Następnie, mieszkańcy będą mogli wykorzystać zebraną wodę do podlewania trawników i roślin. 

Dodatkowo wszyscy przyszli mieszkańcy będą mieli dostęp do tzw. parku tlenowego. To las o powierzchni 10 ha, pośród którego znajdą się specjalnie wyselekcjonowane gatunki, z myślą o tym, aby pochłaniały jak największej ilości CO2. 

Szacowany termin zakończenia I etapu budowy przewidziany jest na IV kwartał 2024 roku. Za ile można kupić dom z takimi udogodnieniami? Niestety, nie znamy szczegółowych informacji, ale przedstawiciel Profbudu potwierdził, że ceny są wysokie. Niemniej w zamian za podwyższoną cenę, nabywcy mieszkań oszczędzą na darmowej energii elektrycznej. 

Czy tak będzie wyglądać budownictwo w przyszłości? 

Branża deweloperska stoi przed koniecznością radykalnych zmian, które wymagane są nie tylko ze strony nabywców, ale również regulacji prawnych. Zwłaszcza, gdy mowa o źródłach energii. Niedawno Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy budynkowej (EPBD), której głównym założeniem jest przyspieszenie renowacji budynków, a także redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej sektora budownictwa do 2050 roku.

Wszystkie budynki w Europie odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych i 40% zużycia energii. Wdrożenie dyrektywy ws. charakterystyki energetyczne budynków ma to zmienić, wprowadzając takie rozwiązania, jak obowiązek instalacji fotowoltaiki na nowych i remontowanych budynkach, wprowadzenie minimalnej dopuszczalnej klasy energetycznej budynków mieszkalnych, a także przewidując środki wsparcia w celu poprawy problemu ubóstwa energetycznego. 

Źródło: mat. prasowy, wnp.pl

Fot. główna: Profbud/Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.