Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika obowiązkiem na nowych budynkach od 2028? Parlament Europejski wyraził swoje zdanie

Fotowoltaika obowiązkiem na nowych budynkach od 2028? Parlament Europejski wyraził swoje zdanie

Parlament Europejski poparł nową dyrektywę ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPDP). Od 2028 roku fotowoltaika na nowych budynkach może być obowiązkiem. O czym jeszcze stanowi nowelizacja?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Parlament Europejski wspiera rozwój zeroemisyjnego budownictwa 

We wtorek 14. marca Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy budynkowej (EPBD), której głównym założeniem jest przyspieszenie renowacji budynków, a także redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej sektora budownictwa do 2050 roku. Za wdrożeniem nowego prawa opowiedziało się 343 posłów, 216 było przeciw, a 78 wstrzymało się od głosu. Teraz o losie dyrektywy zadecyduje Rada Europejska. 

Wszystkie budynki w Europie odpowiadają za 36% emisji gazów cieplarnianych i 40% zużycia energii. Wdrożenie dyrektywy ws. charakterystyki energetyczne budynków ma to zmienić, wprowadzając takie rozwiązania, jak:

  • obowiązek instalacji fotowoltaiki na nowych i remontowanych budynkach, 
  • wprowadzenie minimalnej dopuszczalnej klasy energetycznej budynków mieszkalnych, 
  • środki wsparcia w celu poprawy problemu ubóstwa energetycznego. 

Nowe przepisy nie będą dotyczyć zabytków ani budynków chronionych ze względu na walory architektoniczne bądź charakter historyczny, budynków technicznych, tymczasowo eksploatowanych, a także miejsc kultu religijnego. Dodatkowo państwa unijne mogą zwolnić z obowiązku dostosowania się do przepisów budynki socjalne, jeżeli prace remontowe wpłynęłyby na podwyższenie czynszu. 

Umowa w sprawie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków została przyjęta! Ogromny krok naprzód w kierunku niższych rachunków za energię, zmniejszenia ubóstwa energetycznego i rozwiązania problemu 36% emisji w UEpowiedziała Ciaran Cuffe, poseł Grupy Zielonych odpowiedzialny za negocjacje ws. dyrektywy budowlanej. 

Fotowoltaika może być obowiązkiem od 2028 roku  

Wszystkie nowe budynki w krajach Unii Europejskie od 2028 roku mają być zeroemisyjne. Mniej czasu o 2 lata będą miały budynki należące do władz publicznych. Tak brzmi główne postanowienie nowych przepisów. Co to oznacza? Bilans pomiędzy zużyciem energii netto musi być równoważna ilości energii odnawialnej wytworzone w danym miejscu. 

Jak to osiągnąć? Unia Europejska stawia przede wszystkim na fotowoltaikę. Technologie energii słonecznej mają być montowane obowiązkowo na każdym, nowo powstającym budynku. Od 2032 roku ta sama reguła będzie dotyczyć budynków poddawanych renowacji. 

Poprawa klasy energetycznej 

Kolejną zmianą zaznaczoną w nowej dyrektywie budowlanej są wymogi dotyczącej klasy budynków mieszkalnych. Do 2030 roku wszystkie z nich będa musiały spełniać przynajmnie klasę energetyczną E, a do 2033 roku klasę D. Budynki niemieszkalne i publiczne będą miały na to mniej czasu – odpowiednio do 2027 i 2030 roku. 

Na czym polega klasyfikacja budynków? Klasa energetyczna oceniania jest w skali A do G, podobnie jak w przypadku sprzętu AGD lub RTV. Czynnikami, które wpływają na przydzielenie danej klasy to ilość zużywanej energii i koszty utrzymania. 

Problem ubóstwa energetycznego 

Istotnym założeniem nowej dyrektywy budowlanej jest pomoc w rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Stąd przepisy EPDB mają zawierać narzędzia, których celem będzie obniżenie rachunków odbiorców energii, a także ochrona gospodarstw domowych w gorszej sytuacji ekonomicznej. 

Nawet po zakończeniu kryzysu ceny gazu pozostaną znacznie wyższe niż przed 2022 r. Nowa normalność uderzy w kieszenie ludzi w najgorszych budynkach nawet 10 razy mocniej niż w budynkach energooszczędnychpowiedział Sean Kelly, który negocjował dyrektywę budowlaną w imieniu centroprawicy.

Jak czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego, krajowe plany renowacji budynków powinny wziąć pod uwagę środki wsparcia, które ułatwią dostęp do dotacji i dofinansowania.

Źródła:  europarl.europa.eu, euractive.com, gramwzielone.pl

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.