Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na ulice Szczecina wyjechał polski autobus wodorowy

Na ulice Szczecina wyjechał polski autobus wodorowy

W poniedziałek na ulice Szczecina wyjechał polski autobus wodorowy. Mieszkańcy do końca tygodnia mogą z niego korzystać. Czym wyróżnia się NesoBus?

Reklama

NesoBus na ulicach Szczecina

10 lipca 2023 roku w Szczecinie odbyła się oficjalna prezentacja polskiego autobusu wodorowego. NesoBus to nowa to nowa marka należąca do spółek: Grupy Polsat Plus i ZE PAK. 

Od poniedziałku jeździ po ulicach Szczecina. Najpierw na linii 87, a od wtorku 68. Przejazdy NesoBusem odbywają się w ramach testów, które mają potrwać do końca tygodnia. 

Gdzie będzie tankowany ten autobus? Na terenie zajezdni, gdzie postawiono specjalny kontener z wodorem.

Czy wodór to przyszłość? Wiele na to wskazuje. Aby napęd stał się bardziej powszechny Grupa Polsat wybuduje u nas pierwszą w regionie stację tankowania wodoru. Umowa na dzierżawę terenu przy ul. Gryfińskiej już podpisana – czytamy na profilu facebookowym prezydenta Szczecina.

Jak działa NesoBus?

NesoBus ma silnik elektryczny. Prąd wytwarza przy użyciu ogniwa paliwowego z zatankowanego wodoru. Paliwo to łączy się z tlenem pobranym z powietrza, dzięki czemu generowana jest energia, która zasila silnik. W wyniku tego autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. 

Dane techniczne NesoBusa 

Pierwszy człon nazwy Nesobus to skrót od „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza”. Polski autobus ma 12 m długości, co pozwoliło na zagospodarowanie 93 miejsc (w tym do 37 miejsc siedzących). Ile pali NesoBus i jaki ma zasięg?

Ten autobus wodorowy może przejechać na jednym tankowaniu nawet 450 km. Jak przekonuje producent napełnienie zbiornika, który ma pojemność 37,5 kg wodoru odbywa się szybko, bo zajmuje 15 minut. NesoBus zużywa średnio około 8 kg swojego paliwa na 100 km.

Źródło: nesobus.pl, profil Facebook Prezydenta Szczecina

Fot: profil Facebook Prezydenta Szczecina

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.