Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Specjalne strefy energetyczne. Rząd ma pomysł na tańszy prąd i nadwyżki energii

Specjalne strefy energetyczne. Rząd ma pomysł na tańszy prąd i nadwyżki energii

W najbliższych latach północ naszego kraju czeka intensywny rozwój energetyczny. Planowane są zarówno nowe farmy wiatrowe jak i elektrownia jądrowa. Jak podała pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, władze kraju planują utworzenie w tej części Polski specjalnych stref energetycznych. Na czym ma polegać ta inicjatywa?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tańszy prąd i przyłącze do gazu dla inwestorów na północy kraju

Nowym pomysłem rządu Łukaszewska-Trzeciakowska podzieliła się podczas zakończonego wczoraj Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Idea zakłada utworzenie specjalnych stref energetycznych, w których budowanie fabryk ma być znacznie bardziej opłacalne. Inwestorzy, którzy zdecydują się na taki krok, będą mogli liczyć na zmniejszenie opłaty jakościowej oraz opłaty sieciowej zmiennej.

“To będzie mniej więcej 30 proc. obniżki od ceny standardowej – wskazała minister – Na niższe ceny energii będą mogli liczyć inwestorzy o szczególnym profilu, którzy zużywają dużo energii”.

Chodzi o zakłady, które zużywają powyżej 100 GWh rocznie. Niektóre z lokalizacji w strefach mają ponadto umożliwiać podłączenie do sieci gazowej Gaz-Systemu. Obszary mają być dobrze połączone z infrastrukturą drogową i kolejową. Specjalne strefy energetyczne zgodnie z zapowiedzią minister Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej mają zacząć obowiązywać już 1 stycznia przyszłego roku.

Gdzie znajdą się specjalne strefy energetyczne?

Póki co znamy wstępne lokalizacje stref. Są to okolice okolice Słupska, Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy, niedaleko Torunia), Szubina (w pobliżu Bydgoszczy) oraz Olsztyna. Lokalizacja ich na północy Polski ma zachęcić inwestorów do budowania zakładów właśnie w tych regionach. Dlaczego? W najbliższych latach to właśnie północ polski ma doświadczyć prawdziwego energetycznego boomu przez budowę m.in. farm wiatrowych na Bałtyku oraz elektrowni jądrowej. W związku z tym w regionie produkowane będą spore nadwyżki energii, które w innym przypadku musiałyby być magazynowane lub transportowane do innych części kraju. Powstawanie nowych zakładów w pobliżu elektrowni pozwoli zaoszczędzić na tych sektorach i bardziej efektywnie wykorzystać istniejącą infrastrukturę.

– Czytaj także: Kontrole instalacji fotowoltaicznych. Za nieprawidłowości mogą posypać się kary

Źródło: 300gospodarka.pl, zielonagospodarka.pl, bussinesinsider.com.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.