Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielona Wieś pod Warszawą. Na dachu domu zasiano łąkę

Zielona Wieś pod Warszawą. Na dachu domu zasiano łąkę

Dachy pokryte rozchodnikiem, instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła i rekuperacja. Ekologicznie i energooszczędnie. Obok podwarszawskiego Nadarzyna powstaje kameralna inwestycja domów wkomponowanych w otaczającą je przyrodę. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zielona Wieś powstanie w pobliżu Nadarzyna

Zielona Wieś zakłada budowę 10 domów na działkach o powierzchni 1000 mkw. Dużym atutem tej inwestycji jest jej lokalizacja. Wieś powstanie blisko rozległych lasów Sękocińskich i Młochowskich i tylko 25 minut samochodem do centrum Warszawy. 

Jak będzie wyglądać Zielona Wieś? W pobliżu Nadarzyna wybudowano już jeden pokazowy dom, który po części odpowiada na to pytanie. Zaprojektowała go duńska firma, wychodząc naprzeciw ekologicznym trendom. Kolejne będą powstawać zgodnie z potrzebami przyszłych mieszkańców, ale i określonymi założeniami, dzięki którym zaoszczędzą oni nie tylko na rachunkach, ale i zadbają o środowisko. 

– Zielona Wieś to nowe zrozumienie architektury, która powinna harmonizować z naturą. Nie chcemy, aby domy wyróżniały się z otoczenia, co jest obecnie dominującym trendem, ale żeby wtapiały się w przyrodę i były częścią krajobrazu. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z nowoczesności i innowacji, które łączymy z unikalnym charakterem tego miejsca. W Zielonej Wsi z pewnością odnajdą się osoby, które są zainteresowane zrównoważonym stylem życia, szukają wytchnienia od miasta i kontaktu z przyrodąmówi Elżbieta Wojtczak, inwestorka osiedla.  

Rozchodnik na dachach

Zielona Wieś będzie tonąć w zieleni i wyróżniać się pokryciem dachów rozchodnikiem. Aktualnie w Polsce rzadko stosuje się podobne rozwiązanie. Zmieniający barwy wraz z porą roku rozchodnik ma nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne. Stanowi dodatkową izolację termiczną, oszczędzając w porównaniu z konwencjonalnymi dachami 20 – 30% energii. 

Jakie są inne atuty rozchodnika na dachu domu? Gromadzi wodę deszczową, oczyszcza powietrze, reguluje temperaturę wewnątrz budynku. Ponadto obniża temperaturę na dachu, co w przypadku domów w Zielonej Wsi zwiększy efektywność paneli fotowoltaicznych. 

Bryłę budynku o powierzchni 178 mkw. oraz rozkład pomieszczeń architekci zaprojektują pod potrzeby przyszłych mieszkańców. Domy muszą być jednak parterowe i mieć taką samą drewnianą fasadę. 

Konstrukcja budynków, która pozwala na bardzo dokładne uszczelnienie budynku oraz pompa ciepła spowodują, że ogrzewanie będzie wydajne i oszczędne. Oprócz tego w planach jest zastosowanie rekuperacji, czyli mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Projektanci przewidzieli także system gromadzenia deszczówki. 

VIpfSyC 65qwG9N5t2RiW481r UAYRrrzwTXbXqbXuxJS8nhMCHnobTw5xp3t oDOT79m5K9cC2hjoHDEpr4pWD4dLeqbqk39SkHfPCd9MoaYuiDLJJQ5D2 R2oFcTOKBoQIza4P5D0alfmerIGq 0I
Zielona Wieś pod Warszawą. Na dachu domu zasiano łąkę. Źródło: Zielona Wieś

Zielona Wieś, czyli życie w zgodzie z naturą

Każda z działek na Zielonej Wsi będzie miała szklarnię, w której mieszkańcy będą mogli hodować warzywa. Przy ogrodzeniu przewidziano zasadzenie bluszczu i dzikiego wina. W Zielonej Wsi swoją pracownię będzie miał Paweł Kowalewski, artysta malarz, członek Gruppy, legendarnej formacji artystycznej lat 80.  

– Natura, cisza, spokój pobudzają kreatywność. Może do grona mieszkańców dołączą również inni przedstawiciele zawodów związanych z kulturą – zastanawia się Elżbieta Wojtczak.

– Przewidujemy tu również część wspólną dla mieszkańców, która mam nadzieję przyczyni się do budowania kontaktów i dobrych relacji sąsiedzkich – dodaje.

Realizacja poszczególnych budynków w Zielonej Wsi planowana jest w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z przyszłymi właścicielami. 

Źródło i fot głów: informacja prasowa 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.