Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naturalne sposoby na komary. 5 domowych i tanich rozwiązań

Naturalne sposoby na komary. 5 domowych i tanich rozwiązań

Lato to ulubiona pora komarów. Nie ma nic bardziej denerwującego niż swędzące ugryzienie, stąd nie dziwne, że wielu z nas próbuje odstraszyć je chemicznymi preparatami. Ale… istnieją również domowe rozwiązania. Poznaj naturalne sposoby na komary.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dlaczego komary gryzą?

Właściwie to nie komary a komarzyce. Samice potrzebują protein z ludzkiej krwi, aby złożyć jaja. W jaki sposób wybierają one swoich żywicieli? Komary są wyczulone na składniki ludzkiego potu, woń ciała człowieka, a także wydychany dwutlenek węgla. Nie powinno zatem dziwić, że jeśli chcemy się pozbyć brzęczących owadów ze swojego otoczenia, musimy zadbać o zapachy.

Domowy olejek eteryczny

Komary nie lubią zapachu cytrusów, a więc pomarańczy, grejpfrutów, cytryn i trawy cytrynowej. Powszechnym sposobem na pozbycie się owadów jest rozpylenie olejku eterycznego. Można go przygotować samodzielnie. Wystarczy, że skórki cytrusów zalejemy niewielką ilością gorącej wody. Po kilku godzinach powstałą esencję przelewamy do zraszacza i spryskujemy bezpośrednio skórę lub wnętrze pomieszczenia.

Rośliny doniczkowe

Na insekty skutecznie działają także rośliny doniczkowe i ogrodowe, takie jak lawenda, komarzyca, kocimiętka, bodziszek korzeniasty i pelargonia pachnąca. Wydzielają one naturalne olejki eteryczne, dlatego warto posadzić je w ogrodzie lub okolicach tarasu. 

Zioła

W walce z komarami pomocne okazują się również zioła, takie jak bazylia, rozmaryn, tymianek, mięta i oregano. Aby wzmocnić ich działanie warto co jakiś czas głaskać je lub nimi potrząsać, aby uwalniały swój zapach. Inny sposobem jest urwanie listka i natarcie nimi ciała (kark, ręce i nogi powinny wystarczyć. Alternatywą jest także napar z ziół, który można następnie rozpylać w pomieszczeniu przy użyciu spryskiwacza.

Cebula i czosnek

Komary, jak na prawdziwych krwiopijców przystało, uciekają przed czosnkiem i cebulą. Wystarczy pokroić je na plasterki i umieścić na talerzyku. Najlepiej blisko parapetu, aby owady z daleka mogły wyczuć ich intensywny zapach. Niestety jest może on drażnić również ludzki nos, więc z tej metody poleca się korzystać w ostateczności.

Pająki

Komary to stała pozycja w pajęczym menu, dlatego najtańszym sposobem na pozbycie się brzęczących owadów jest zostawienie pająków w spokoju. Bez nich komary byłyby prawdziwą plagą. Jaki z tego wniosek? Jeśli masz dość swędzących ugryzień – pokochaj się z pająkami. Zwłaszcza, że tylko 3% osobników tego gatunku faktycznie może zrobić człowiekowi krzywdę.

Źródło: noizz.pl, poradnikogrodniczy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.