Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekuperacja – czym jest i jak działa wentylacja przyszłości?

rekuperacja

Rekuperacja – czym jest i jak działa wentylacja przyszłości?

Wraz z coraz większym zwrotem ku ekologicznym rozwiązaniom i energii odnawialnej, zjawisko rekuperacji znowu staje się popularne i chętnie wykorzystywane w zeroenergetycznym budownictwie. Czym charakteryzuje się ta forma wentylacji oraz czy warto montować ją w budynkach?

Reklama

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest formą nowoczesnego systemu wentylacji, wykorzystującego odzyskiwanie ciepła. Ta mechaniczna postać wentylacji ogrzewa powietrze dostające się do pomieszczeń i usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia oraz czynniki alergiczne. 

Dzięki zaawansowanej technologii rekuperator ochłodzi również gorące powietrze podczas upalnych dni. Świeże powietrze dostarczane jest przez anemostat nawiewny (zakończenie przewodów wentylacyjnych), natomiast centrala rekuperacyjna wprowadza chłodny powiew i osusza przestrzeń z ewentualnej wilgoci.

Anemostat nawiewny

System rekuperacji, czyli wentylacji  z odzyskiem ciepła ma dwa główne zadania: skutecznie filtruje świeże powietrze i ogrzewa je. W energooszczędnym domu należy uszczelnić wszelkie możliwe źródła utraty ciepła. W tym wypadku wykorzystanie rekuperacji przyniesie najlepsze efekty.

Bezpiecznie i ciepło

Inwestycja w rekuperację to również gwarancja zdrowia i bezpieczeństwa. W większości nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej są wyposażone w czujniki, które monitorują poziom CO2. Jeżeli jego natężenie jest zbyt wysokie, urządzenie uruchamia się automatycznie, redukując ilość zużytej energii potrzebnej do wymiany powietrza w pomieszczeniach. Czujniki pozwalają wykorzystać w pełni DCV (Demand-Controlled Ventilation), czyli system kontrolowanej wentylacji.

Rekuperacja dba o to, aby domownicy oddychali świeżym i czystym powietrzem, o możliwie najlepszych parametrach. Rekuperator posiada też właściwości, regulujące skalę wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu rozwiązaniu powietrze będzie mieć idealny stopień wilgotności, a jej nadmiar zostanie skutecznie usunięty. 

Jeżeli cenisz niezależność energetyczną, rekuperacja spełni indywidualne potrzeby bez konieczności obsługiwania sprzętu. Rekuperator to narzędzie samoregulujące.

Gdzie można wykorzystać rekuperację

passive home 1820901 1920
Dom pasywny

Jest to rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, mieszkań, czy przestrzeni biurowych. Wielkość pomieszczenia nie ma znaczenia, jednak w przypadku dużych powierzchni, dzięki rekuperatorowi można zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. Szczególnie w sezonie zimowym lub podczas gorących dni.

Montaż wentylacji to pierwszy krok do stworzenia zeroenergetycznego lub pasywnego domu. Instalując w domu rekuperację, inwestujemy w przyszłościowe i oszczędne rozwiązanie, które przynosi same zalety – zarówno zdrowotne, jak i środowiskowe. System znacznie poprawia komfort cieplny budynku, znacząco wpływając na nasze samopoczucie i kondycję.

Klimatyzacja a rekuperacja

Pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami istnieje zasadnicza różnica. Klimatyzator gospodaruje masami powietrza znajdującymi się wewnątrz pomieszczenia, ale i skutecznie chłodzi wnętrza. Rekuperator natomiast pozwala na wymianę powietrza w budynku i jego efektywną filtrację. W praktyce stosuje się niekiedy oba te systemy równocześnie.

Największe zalety rekuperatora

  • idealna jakość powietrza w domu
  • energooszczędność (niskie zużycie energii elektrycznej)
  • wydajność
  • synchronizacja nawiewów i wywiewów powietrza
  • zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą
  • optymalne chłodzenie pomieszczeń w gorące dni
  • doskonałe filtrowanie powietrza
  • automatyczny dopływ świeżego powietrza
rekuperator 1
Schemat rekuperacji, źródło: domzone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.